Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

3 март – философия на празника

На празничния ден се взираме в 3 март – повод за обединение или разделение е? Кога и как е утвърден като празничен ден?

Събеседници са монах Калистрат Зографски от българския манастир в Атон, автор на изследването "Третият Рим"; журналистът и политическият коментатор Веселин Стойнев и Димитрана Александрова, журналист, изследвал казуса как Трети март е избран за национален празник, както и историята на тази дата през последните век и половина.

Говорим и какво е празникът изобщо, как да се отнасяме към своите празници и как да ги определяме и споделяме. Като обединяваща система от ценности празникът е важна част от самочувствието на една нация, съгласяват се всички участници.

Димитрана Александрова разказва как 3 март е бивал ту на голяма почит през годините, ту – по време на Първата световна война или първите години след 9 септември 1944 е бил приглушаван и неглижиран. За национален празник е обявен през 1990 г. по време на президентството на Петър Младенов.

Отец Калистрат говори за църковното честване на Цар Освободител, но уточнява, че под това име следва да се разбира преди всичко освобождаването от Александър II на селяните от крепостна повинност в Русия, а не освобождението на България.

Веселин Стойнев разказва за политическите трактовки днес на датата, за опитите да се противопоставят различни общности в страната във връзка с външнополитическата ориентация на България, и – в крайна сметка, за невинаги навременните и не винаги уместните акции на политици във формирането на празничен календар на държавата.

Участниците припомнят, че празниците се делят на различни видове – политически, граждански, религиозни и др., но че винаги са вид спойка за едно общество. Цитира се Мирча Елиаде, според когото празникът е нещо като контакт между профанната и сакралната страни в човешкото съзнание.

В крайна сметка гостите стигат до извода, че обществото напълва един празник със съдържание, а не обратното, и че обществен избор или дори референдум по този въпрос едва ли ще осигури търсения комфорт откъм недискусионност при избора на национален празник.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпразнична Рождественска импресия

"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..

публикувано на 22.12.24 в 09:45

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16