Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Затлъстяването е проблем на цели общества. Как да се предпазим?

| обновено на 07.03.24 в 10:34
Снимка: pixabey.com

Статистиката, която предоставя Световната здравна организация относно затлъстяването, изисква сериозно внимание. Затлъстяването, което се увеличава с всяка изминала година, е не само проблем на отделни индивиди, но и на цели общества. Според нейните данни всяка година над 5 млн. души загиват поради затлъстяване по света, а икономическите загуби за държавите достигат до 3% от техния Брутен вътрешен продукт.

Световният ден за борба със затлъстяването е настъпил с алармиращи цифри. През 2022 година над 1 милиард души по света страдат от него. Възрастните са засегнати, като нивата на затлъстяване са се удвоили от 1990 година насам, докато децата между 5 и 19 години, които се борят с наднорменото тегло, са нараснали четири пъти. Това е тревожно, като може би резултатът е от начина на живот, който водим в съвременния свят.

Доц. д-р Росица Попова, специалист по диететика и хранене, споделя важни наблюдения по въпроса. Тя отбелязва, че мисловната дейност, която изпълняваме, често е свързана със седене пред компютъра или на бюрото, което намалява значително нашата двигателна активност. Освен това храната, която консумираме, е пълна с адитиви, подобрители и консерванти, които могат да повлияят на нашия метаболизъм.

В съчетание със стресиращото ежедневие, това може да доведе до сериозни проблеми с теглото. Д-р Попова подчертава важността на информираността на хората относно последиците на затлъстяването и предлага стимулиране на физическата активност като едно от решенията.

Препоръките, които тя дава, включват редовно хранене, умерена консумация на храна, източници на белтък и плодове и зеленчуци на трапезата. Освен това се препоръчва спортна активност от два до три пъти седмично за възрастните и всекидневни физически упражнения за децата. Хидратацията е от съществено значение.

Според нея въвеждането на политики, които стимулират физическата активност и здравословното хранене, е отговорност на държавата. Това може да включва поощрения за спорт и активност, както и създаване на условия за разходки в природата, които не само помагат за физическата форма, но и за психичното здраве.

В заключение, борбата със затлъстяването изисква колективно усилие от индивидите, обществата и държавите. Съзнателните избори за здравословен начин на живот, включително правилното хранене и редовната физическа активност, са от съществено значение за борбата с този сериозен здравословен проблем.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26