Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златни медали за България на Зимните игри за трансплантирани

Ирен Дикова
Снимка: Личен архив

Вече трети ден се провеждат Зимните игри за трансплантирани и живи донори в Бромио, Италия. Благодарение на състезателката Ирен Дикова България вече може да се похвали с три златни медала (досега) в категориите слалом, гигантски слалом и паралелен слалом. Това е първото участие за страната ни в 45-годишната история на първенството.

Ирен Дикова се включва в "Нашият ден" директно от Бромио, за да сподели повече за емоцията от състезанието и каузата на донорството. Тя разказва, че всички участници са развълнувани, щастливи и, разбира се, малко изморени на този етап.

"Чувствам се много благодарна за това, че съм тук, че имам възможността и силата да участвам в тези състезания. Също така за възможността да се запозная с други хора, които са преминали същите перипетии в живота и трудности – всички споделяме една и съща съдба и сме много щастливи", казва Дикова и допълва, че в първенството като участници или доброволци се включват цели семейства на донори и трансплантирани – хора, превърнали каузата в своя лична мисия.

Това не са първите спортни отличия за Ирен Дикова. Още в първата година след своята трансплантацията тя участва на Европейски игри за трансплантирани с бял дроб и сърце, откъдето се завръща със златен медал на тенис на корт и бронзов на тенис на маса. Шампионката съобщава, че за Летните игри за трансплантирани имаме страхотен отбор, чиято цел е да вдъхнови повече хора със сходна съдба и да завоюва още победи.

Към момента 800-900 души чакат за трансплантация в България. На тях Ирен Дикова пожелава да бъдат трансплантирани успешно, за да заживеят пълноценно.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Донка Байкова

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие. Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има..

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Ангел Иванов

Ангел Иванов: Саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно

В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека .  Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека , вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно..

публикувано на 01.05.24 в 12:17

Безопасността при работа е и лична отговорност

На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР). Защо работим, или работата като житейски и..

обновено на 01.05.24 в 12:03

Защо работим, или работата като житейски и ценностен избор

В своята ежедневна рутина работата изпълнява роля, която е далеч по-сложна от простото изкарване на прехраната. Тя е източник на смисъл, идентичност и социално влияние. В рамките на предаването "Нашият ден" четири различни събеседници –  юрист и психолог, книгоиздател и музикален продуцент, имигрант, както и антрополог , споделят своите уникални..

обновено на 01.05.24 в 11:15

Милена Статева: Отново хората са си повярвали, че егото може да владее

Как професионалното битие се отразява на човешката ни същност? Колко е важно да знаем кои сме и да откриваме смисъл в работата, която извършваме? Оставят ли работните ни часове място за каузи, етика и личен живот – разговор в "Нашият ден" със социолога Милена Статева . По думите на Статева трудът е това, което ни отличава от животните –..

публикувано на 01.05.24 в 09:16