В две последователни издания ще "върнем лентата" назад, за да припомним началото. В част първа на празничното издание аналитично подходихме към свършеното от екипа през тези години и ценностната система, която изповядваме. Гост в първата мартенска събота беше проф. Боряна Делийска по темата нефрология и здравето на бъбреците.
Опитният лекар представи на аудиторията най-често срещаните болести в областта на нефрологията. Акцентите бяха изградени върху три основни стълба: симптоматиката, диагнозата и изследванията, последващата терапия. Проф. Делийска цитира своя баща – професор-уролог, който винаги е съветвал своите пациенти сравнително често да правят изследвания и да посещават специалист. "Поне веднъж годишно, а в по-напреднала възраст – на 6 месеца", посъветва тя.
Говорихме и за изкуството да бъдеш лекар, но да се развиваш и в други области. Нашата гостенка например пише книги, разкази за деца и рисува. Последното й хоби е свързано със старите традиции на нашите баби и майки да обработват различни прежди и тъкани.
В разговора се включи и акад. Лъчезар Трайков – опитен невролог, до скоро ректор на Медицинския университет в София. Поговорихме за редките болести с превес към Паркинсон и Алцхаймер. На въпрос на проф. Б. Делийска вярно ли е, че ръчния труд е полезен за мозъчната дейност, акад. Трайков бе категоричен: "Няма само "ръчен труд", защото във всяка човешка дейност мозъкът активно участва!" И завърши с основателна гордост, че наградените абсолвенти от випуск 2023 г. са възпитаници на Софийския медицински университет.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg