Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За здравето" – 16 години по-късно…

Проф. Боряна Делийска
Снимка: Кирил Чобанов

В две последователни издания ще "върнем лентата" назад, за да припомним началото. В част първа на празничното издание аналитично подходихме към свършеното от екипа през тези години и ценностната система, която изповядваме. Гост в първата мартенска събота беше проф. Боряна Делийска по темата нефрология и здравето на бъбреците.

Опитният лекар представи на аудиторията най-често срещаните болести в областта на нефрологията. Акцентите бяха изградени върху три основни стълба: симптоматиката, диагнозата и изследванията, последващата терапия. Проф. Делийска цитира своя баща – професор-уролог, който винаги е съветвал своите пациенти сравнително често да правят изследвания и да посещават специалист. "Поне веднъж годишно, а в по-напреднала възраст – на 6 месеца", посъветва тя.

Говорихме и за изкуството да бъдеш лекар, но да се развиваш и в други области. Нашата гостенка например пише книги, разкази за деца и рисува. Последното й хоби е свързано със старите традиции на нашите баби и майки да обработват различни прежди и тъкани.

В разговора се включи и акад. Лъчезар Трайков – опитен невролог, до скоро ректор на Медицинския университет в София. Поговорихме за редките болести с превес към Паркинсон и Алцхаймер. На въпрос на проф. Б. Делийска вярно ли е, че ръчния труд е полезен за мозъчната дейност, акад. Трайков бе категоричен: "Няма само "ръчен труд", защото във всяка човешка дейност мозъкът активно участва!" И завърши с основателна гордост, че наградените абсолвенти от випуск 2023 г. са възпитаници на Софийския медицински университет.


В последните минути на седмичното издание "За здравето" редакторът Кирил Чобанов поговори с водещия за идеята, създаването и реализацията на здравния радиопроект.
Идната събота (9 март) ще продължим част от тази "празнична нишка", но сме поканили по различни сериозни теми проф. Ивайло Търнев в продължението за редките болести и проф. Мария Малинова за HPV ваксината срещу рак на маточната шийка и за лечението на еднометриозата…
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25