Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За здравето" – 16 години по-късно… – част втора

Проф. Ивайло Търнев
Снимка: Кирил Чобанов

И във второто поредно издание под този наслов върнахме "лентата" назад, за да припомним началото и аналитично да подходим към свършеното от екипа за 16 години. Бяха допълнени и надградени отговорите, свързани с броя на излъчените предавания, гостите и темите, които са вградени в основната структура при създаването и развитието на поредицата "За здравето".


Медицински акцент в сюжетната линия на последното предаване бяха редките болести, трудната им диагностика и лечение, анализирани от невролога проф. Ивайло Търнев. Самото наименование на тази нозологична група дава отговор за тяхната честота, но всъщност се оказва, че общият им брой е твърде голям. За някои от тях има създадени терапевтични схеми с прилагането на няколко медикамента от групата на т. нар. лекарства-сираци. За други лечението все още е в начален стадий, което създава физически и психологически проблем на страдащите.

"Учените работят за намирането на решение и терапевтичен отговор, но преди това трябва да се изследва генезисът на конкретното заболяване, а това отнема много време и ресурси" – поясни проф. Търнев. И посочи факта, че екипът на Клиниката по неврология на Александровска болница през годините е направил най-малко 15 научни публикации за свои открития. Изследователската и научната дейност е от изключителна важност за тази група болести, бе подчертано в хода на разговора.

В духа на трайна информираност на нашата аудитория бяха направени няколко съобщения за безплатни прегледи за глаукома и хернии, за различни кампании, свързани с имунизация и ваксинопрофилактика. Като "нова надежда" екипът "За здравето" определи HPV ваксината (човешки папилома вирус) за предотвратяване рака на маточната шийка и на още редица органи. Развенчан бе митът, които до скоро битуваше, че на ваксинация подлежат само момичета на възраст между 11 и 15 години. Ваксината вече се прилага и на момчета със същия ефект на превенция.


Следващата събота, 16 март, ще говорим за офталмология с акцент върху детското зрение и проблемите в ранна възраст. Гост – проф. Александър Оскар.
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20