Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво пречи на създаването на българска анимация?

Защо все още България няма комерсиален анимационен сериал?

| обновено на 14.03.24 в 16:14
Снимка: Pixabay

В днешно време анимацията е един от най-популярните и влиятелни изкуства в света на развлеченията. Все повече и повече страни се включват в производството на анимационни филми и сериали, като мнозина успяват да постигнат голям успех. Въпреки това за България създаването на комерсиална анимация се оказва огромно предизвикателство поради липсата на подходящи механизми за финансиране и разпространение, които да са на разположение в други европейски държави.

Представители на Асоциацията на българските анимационни продуценти: Димитър Петров, председател и CEO на "Студио Змей", Станимир Милев от "Chase A Cloud" и Лъчезар Велинов от "Студио Зоографик" бяха участници в дискусията в ефира на "Нашият ден", в която се включи и заместник-министърът на културата Виктор Стоянов

В предаването те споделят, че една от най-големите пречки за развитието на българската анимационна индустрия е липсата на разработени методи за финансиране, които да са налични в други страни. Той подчертава, че комерсиалната анимация е насочена към широка аудитория и изисква значителни инвестиции, които често не могат да бъдат осигурени от българските студия.

Те казват още, че въпреки че в България съществуват системи за финансиране на фестивално кино, няма подходящи механизми, насочени към комерсиалната част на анимацията. Той изтъква, че често се предполага, че комерсиалният проект ще може да се самофинансира, което обаче не е винаги възможно, особено в сравнение с развитите анимационни индустрии в Европа.

По техните думи български анимационен сериал, в съвременното разбиране на анимационните сериали, никога не е произвеждан и преди 80-те години. Те посочват, че "Тримата глупаци" не е сериал, а поредица от къси филми.

Независимо от предизвикателствата, българските аниматори, дизайнери и художници продължават да работят в най-големите световни студия и продукции. Въпреки това собствеността на техния труд често остава при тези студия и продукции, което означава, че българската анимационна индустрия не може да се възползва напълно от техния потенциал и талант.

Един от основните проблеми, с които се сблъсква българската анимационна индустрия, е недостигът на подкрепа и финансиране от страна на държавата

В разговора се включи и зам.-министърът на културата Виктор Стоянов, който отбелязва, че Министерството на културата трябва да престане да бъде единствено преразпределител на бюджетни средства и да стане по-активен медиатор между културните индустрии и бизнеса. Той изразява съжаление от фрагментираността на финансирането в индустрията и призовава за по-голяма синергия и подкрепа на качествените продукции.

Решаването на проблемите, свързани с финансирането и подкрепата на комерсиалната анимация в България, изисква съвместни усилия от страна на индустрията, държавните институции и бизнес сектора. Създаването на подходящи механизми за финансиране и подкрепа ще позволи на българската анимационна индустрия да процъфтява и да се утвърди на световния пазар.

“Министерство на културата и нашият екип имаме идея да се създаде звено за анализ, което да поеме част от тази работа. Докато чакаме това да се случи, законодателно започнахме провеждането на едни активни срещи с бизнес, с индустрия, за да може да подготвим предварително това, което ни е нужно, за да направим такава структура и да вървим напред“, казва той.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Майката на Хърш Голдбърг-Полин води активна кампания за освобождаването на сина си, отвлечен на музикалния фестивал

София Коен: Цивилизованият свят трябва да се разтревожи

Осемнадесет страни, между които САЩ и България, излязоха със съвместно изявление, в което се призовава да бъдат освободени всички заложници, държани от "Хамас" в Газа повече от 200 дни. По същото време "Хамас" разпространи видео с израелския заложник Хърш Голдбърг - Полин, а пропалестинските протести в американските университети не стихват. Каква е..

публикувано на 27.04.24 в 12:03

Село Жеравна – забележителния архитектурен паметник

Село Жеравна се намира в полите на средния дял на Източна Стара планина, на двайсетина километра от областния център Сливен и на около 6 км от общинския си център Котел. Някога на място на днешното село е имало старо тракийско селище. За произхода на името Жеравна съществуват няколко версии: едната е, че идва от името на птицата жерав, а другата – от..

публикувано на 27.04.24 в 09:35

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20