Майка на три деца, която превръща в своя кауза музиката, работата с деца и обгрижването на таланта още в зародиш, Елица Ткачова е музикант и музикален педагог. Нейното голямо, музикално семейство е и нейното музикално училище. Още преди да се роди, тя слуша Бах, свири на цигулка от 4-годишна и днес вярва, че "всеки човек носи своите дарове в света". В "Нашият ден" Ткачова разказва за проектите, с които в годините задава тон за едно различно музикално общуване.
Ткачова споделя, че приема всяко дете, всяко семейство, с което работи, като част от своето собствено. За нея водещо е усещането за общност, в която хората съжителстват със сходни ценности и добродетели. Целта, разбира се, е хармонията. Тя разказва за един от първите проекти, които създава – за групова работа с деца между 0 и 3-годишна възраст: "Доста време мина – започнах тази дейност през 2010 година. Беше голямо предизвикателство за мен самата, тъй като аз идвам от съвсем друга територия на дейност. По професия съм специалист връзки с обществеността, но се оказа, че това е нещо много мое."
В онзи период все още няма толкова информация, събития и пространства за ранно музикално развитие. Постепенно се заражда и идеята за проекта "Концерти на възглавници" в сътрудничество с пианистката Венета Нейнска. Ткачова споделя, че тъй като е дете на класически музиканти и цени класическата музика, въвежда за първи път у нас този непринуден, релаксиращ формат за нейното съпреживяване.
Друг интересен педагогически формат, в който Ткачова взема участие, е групово обучение на деца по пиано. Срещите се провеждат в къщата на Панчо Владигеров. Педагогът пояснява, че това е система, в която децата едновременно се забавляват и разбират дали наистина искат да изучават по-сериозно инструмента.
В периода на пандемията груповите занимания на живо се превръщат в предизвикателство. Тогава Ткачова отново намира начин да бъде полезна със своите музикални и педагогически умения. Тя започва да преподава пиано на деца, които са в чужбина и за които контактът с родния език и родната култура е по-труден.
"Сега си харесах един проект на колеги литератори, които съвсем официално имат платформа, в която предлагат изучаване на български език за деца в чужбина или за чужденци, които искат да учат български, и там преподавам уроци. Това е моя нова кауза", допълва тя.
Ткачова вярва, че музиката е универсалният език на душата и сърцето и е много добър помощник. "Всяко дете е талант. За мен музикалността е нещо като умението ни да вървим, да говорим. Смятам, че във всеки човек изначално е заложено музикалното", заявява музикалният педагог, а за нея най-важно е децата да получат достъп до качествена музика в най-ранна възраст.
За Ткачова музиката притежава безспорни терапевтични качества: "Музиката изобщо не действа само на слуха – това е само най-външният план. Тя действа на мозъка и на връзката между лявото и дясното полукълбо, на синхрона. Това са много по-дълбоки пластове на човешката личност, отколкото ние си представяме."
За музиката като божествен начин за общуване и част от нашия вътрешен свят – чуйте в звуковия файл:
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg