На днешния 18 март в Европейския парламент в Брюксел се открива изложба на парка за мечки в Белица "Спасените: 20 години история" – за историята на парка, съдбата на спасените мечки и експонатите в изложбата, директно от Брюксел, Димитър Иванов, директор на парка.
По неговите думи идеята на тази изложба е да представи парка за мечки и дейностите, които развива повече от 20 години. Имахме възможност да представим изложбата, която беше представена и миналата година в София, а тази година ще бъде представена в кулоарите на парламента в Брюксел.
Посетителите могат да видят 20 пана с уникални снимки от тези 20 години, в които се вижда животът на мечките – отпреди да дойдат в парка, спасението им и настаняването им в парка. Това са 20 индивидуални съдби на мечки, които дават една картина за България и за това, как се е развила в последните 20 години
В предаването той разказва още за това, че паркът има богата история с много поврати. От самото начало, когато в България идва фондация "Бриджит Бардо" и фондация “Четири лапи“ по проекти за бездомните кучета, но, виждайки мечки, които танцуват, започнаха с лобиране да бъдат забранени. Ражда се идеята за парк за нуждите на кафявата мечка.
От 2007 година в България няма танцуващи мечки, за да обслужи живота на тези животни, паркът се развива непрекъснато, следвайки най-новите тенденции в отглеждането на диви животни. Той е разположен върху 120 дка. Като 100 дка са за мечките, разделен е главно на седем части.
В момента паркът приютява 17 мечки. В него няма само мечки от България. "През 2009 г. ние успяваме да спасим последните три танцуващи мечки от територията на Сърбия, а през 2018 г. последната танцуваща мечка от Албания", с което, Димитър Иванов споделя, че се надява танцуващите мечки изцяло да не съществуват в Европа.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg