Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба в Европарламента разказва 20-годишната история на Парка за мечки край Белица

| обновено на 18.03.24 в 12:44
Снимка: БГНЕС

На днешния 18 март в Европейския парламент в Брюксел се открива изложба на парка за мечки в Белица "Спасените: 20 години история" – за историята на парка, съдбата на спасените мечки и експонатите в изложбата, директно от Брюксел, Димитър Иванов, директор на парка.

По неговите думи идеята на тази изложба е да представи парка за мечки и дейностите, които развива повече от 20 години. Имахме възможност да представим изложбата, която беше представена и миналата година в София, а тази година ще бъде представена в кулоарите на парламента в Брюксел.

Посетителите могат да видят 20 пана с уникални снимки от тези 20 години, в които се вижда животът на мечките – отпреди да дойдат в парка, спасението им и настаняването им в парка. Това са 20 индивидуални съдби на мечки, които дават една картина за България и за това, как се е развила в последните 20 години

В предаването той разказва още за това, че паркът има богата история с много поврати. От самото начало, когато в България идва фондация "Бриджит Бардо" и фондация “Четири лапи“ по проекти за бездомните кучета, но, виждайки мечки, които танцуват, започнаха с лобиране да бъдат забранени. Ражда се идеята за парк за нуждите на кафявата мечка.

От 2007 година в България няма танцуващи мечки, за да обслужи живота на тези животни, паркът се развива непрекъснато, следвайки най-новите тенденции в отглеждането на диви животни. Той е разположен върху 120 дка. Като 100 дка са за мечките, разделен е главно на седем части.

В момента паркът приютява 17 мечки. В него няма само мечки от България. "През 2009 г. ние успяваме да спасим последните три танцуващи мечки от територията на Сърбия, а през 2018 г. последната танцуваща мечка от Албания", с което, Димитър Иванов споделя, че се надява танцуващите мечки изцяло да не съществуват в Европа.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41