Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очите на дете…

Проф. Александър Оскар
Снимка: Кирил Чобанов

Поетично начало на сериозен разговор, посветен на прозаични теми, свързани с детското здраве и в частност – със зрението. Нашият гост проф. Александър Оскар постави акценти върху вродените и придобитите очни проблеми, върху ролята на наследствения фактор и заостри вниманието на родителите какво да наблюдават и какви грижи да полагат за детското здраве – в общия смисъл и конкретно в областта на офталмологията.

Проф. Ал. Оскар разказа за цялостната организация в специализираната Клиника по очни болести на Александровска болница, която е специализирана в диагностиката и лечението на детското зрение, но лекува и възрастни пациенти. Гостът ни дори посочи пример, че в кампанията за безплатни прегледи по повод Световния ден за борба с глаукомата, на ден през клиниката преминават около 40 възрастни.

Заедно с опитния офталмолог анализирахме още рисковете за зрението, предизвикани от всеки един дисплей или екран и превенцията на очния травматизъм, който навремето имаше друг характер (играта на фунийки, например). И отново се върнахме към съвременните електронни игри и устройства, които нанасят не по-малко вреди на детското зрение.

Финалните ни коментари бяха свързани с директни препоръки и съвети към родителите и какво би трябвало да заостри вниманието им в детските и юношески игри и забавления. Поговорихме и за различните форми на глаукома, за т. нар. "мързеливо око", за стареенето на очите и формите на катаракта.


В следващия уикенд програма "Христо Ботев" ще "изнесе" своите студия в живописния и наситен с история град Трявна. Оттам ще излъчим и нашата продукция "За здравето" с акцент общинското здравеопазване. Наши гости ще бъдат представители на МБАЛ "Теодоси Витанов", на едноименния медицински център, на Детската специализирана болница за продължително лечение на белодробни болести "Царица Йоанна".

Разбира се, ще ви срещнем и с известни тревненци, посветили живота си на медицината…

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31