Тази седмица е Седмицата на научните изследвания и иновациите, организирана от Европейската комисия. Тази година Европейската комисия отбелязва 40-годишното пътуване през рамковите програми за научни изследвания и иновации. Седмицата на научните изследвания и иновации ще обсъди бъдещето на Научните изследвания и иновациите в контекста на конкурентоспособността на ЕС.
Какво е бъдещето на научните изследвания и иновациите в епохата на новите технологии и какво се прави в страната ни по отношение на тях?
Константина Войнова, ръководител отдел "Дялови инструменти" във Фонда на фондовете, сподели своя опит и виждания по тези въпроси. Тя разкри, че финансовите инструменти, които разработват, са насочени към подпомагане на бизнеса, особено в областта на иновациите и технологичния трансфер. По нейните думи през последните години са предоставени значителни средства за подкрепа на стартиращи предприятия, които се занимават с иновационни проекти.
Важно е да се подчертае, че със създаването на финансови инструменти се стреми да се улесни пътят на иновациите към пазара. Това включва създаването на екосистема, която подпомага развитието на иновативното предприемачество.
В предаването тя сподели още, че през изминалия програмен период са били структурирани пет финансови инструмента за дялово и квази-дялово финансиране, които се оказват от съществено значение за подкрепа на стартъпите и иновационните проекти.
Сред примерите за успех се споменават компании, които разработват напредничави технологии като дронове за самоуправление и изкуствен интелект за създаване на дигитални близнаци. Според нея това подчертава високия потенциал за иновации в България и необходимостта от създаване на по-добри връзки между бизнеса и научните организации.
Обобщавайки обратната връзка от различни срещи и дискусии, Войнова подчерта необходимостта от култура, насочена към пазарната реализация на научните разработки. Това изисква активно участие както от страна на бизнеса, така и от научните организации, които трябва да си сътрудничат за успешно внедряване на иновациите.
В заключение България, както беше отбелязано, е направила значителни стъпки в повишаването на своя инвестиционен капацитет, но остава предизвикателството за по-целенасочени действия, насочени към пазарната реализация на научните разработки. Това изисква активно сътрудничество между бизнеса и научните организации, за да се осигури успешно внедряване на иновациите и технологиите в реалния бизнес сектор.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg