Комисарят на българското участие във Венецианското биенале д-р Надежда Джакова взе участие в първото издание на обучителния курс по "Културна дипломация". Тя изнесе лекция на тема "Българският павилион в 60-ата международна художествена изложба на Венецианското биенале. Подготовката" пред новоизбраните директори на българските културни центрове в чужбина, експерти от Министерство на културата, Министерство на външните работи, Регионалния център на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа.
В представянето си д-р Джакова изрази виждането си за механизмите на постигане на международен диалог, чрез културни инициативи и участието на страната ни в значими форуми за изкуство, какъвто е Биеналето във Венеция. Тя представи концепцията на тазгодишното биенале – "Чужденци навсякъде" и начина, по който темата е обвързана с българския проект "Съседите". Подчерта важността на трайния ангажимент на Министерство на културата, наемайки за 5 години изложбеното пространство в център Дон Орионе във Венеция, превръщайки го като разпознаваемо място за български павилион.
Курсът по културна дипломация е организиран съвместно от Дипломатическия институт и Държавен културен институт към Министъра на външните работи със съвместните усилия на Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт, и от Снежана Йовева, директор на Държавния културен институт. На форума беше изтъкнато, че именно свързаността между културата и дипломацията е важен фактор за постигане на общите външнополитически цели на страната ни.
Подписано е и споразумение за сътрудничество между Министерство на външните работи и Министерство на културата, което има за цел да обедини усилията от създаването на културен календар, който да служи за еталон на българските културни институти зад граница.
Снимки: Магдалена Гигова
Новата книга на Иван Христов, събрала есета, рецензии и интервюта приютява ярки събития и личности от българската литература в края на двайсети и началото на двадесет и първи век. Авторът е поет, но и литературовед, музикант и журналист. "Къща от букви" е равносметка литературния живот във времената . на прехода и големите надежди, на един местен..
Каква беше литературната през изминалата 2024 година? С кои събития ще я запомнят поетите, писатели и преводачи Ангел Игов, Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Йордан Радичков - внук и Неда Узунколева. С какво се различават личните читателски и писателски обзори от списъците с наградени през годината книги и автори и..
Сериозен разговор, научно обосновани спомени и мисли за "лицето" Трендафил Акациев с Кин Стоянов – директор на програма "Христо Ботев" на БНР, и Радослав Диков – вече бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР. Кой се крие под псевдонима на поета Трендафил Акациев, създаден през 1953 година? Световни предсказания – Трендафил Акациев..
Делничните, трудно забележими прояви на магията, на фантастичното и чудното, дори на странното, откриваме в сборника на Мартин Колев. В него 16 забавни, почти реални и мъничко магични разкази ни отвеждат до планинско градче, където желанията се сбъдват, но не по познатия от приказките начин. Те тръгват от света, който ни заобикаля, хващат нишки,..
Какви политики бяха следвани в сферата на културата през изминалата година, в каква посока бяха насочени бюджетните програми и с каква мисъл трябва да се твори в изкуствата? Равносметка за дейността на Министерството на културата през 2024 в "Артефир" прави зам.-министърът на културата Илко Ганев . Ганев е от хората, които вярват, че една..
"Следва изпълнението на Жана Янева!…", но, докато звучи в главата на зрителите красивият глас на Мария Илиева, която дава живот на думите на Дамян Дамянов..
"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024..
Какви политики бяха следвани в сферата на културата през изминалата година, в каква посока бяха насочени бюджетните програми и с каква мисъл трябва да се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg