Комисарят на българското участие във Венецианското биенале д-р Надежда Джакова взе участие в първото издание на обучителния курс по "Културна дипломация". Тя изнесе лекция на тема "Българският павилион в 60-ата международна художествена изложба на Венецианското биенале. Подготовката" пред новоизбраните директори на българските културни центрове в чужбина, експерти от Министерство на културата, Министерство на външните работи, Регионалния център на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа.
В представянето си д-р Джакова изрази виждането си за механизмите на постигане на международен диалог, чрез културни инициативи и участието на страната ни в значими форуми за изкуство, какъвто е Биеналето във Венеция. Тя представи концепцията на тазгодишното биенале – "Чужденци навсякъде" и начина, по който темата е обвързана с българския проект "Съседите". Подчерта важността на трайния ангажимент на Министерство на културата, наемайки за 5 години изложбеното пространство в център Дон Орионе във Венеция, превръщайки го като разпознаваемо място за български павилион.
Курсът по културна дипломация е организиран съвместно от Дипломатическия институт и Държавен културен институт към Министъра на външните работи със съвместните усилия на Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт, и от Снежана Йовева, директор на Държавния културен институт. На форума беше изтъкнато, че именно свързаността между културата и дипломацията е важен фактор за постигане на общите външнополитически цели на страната ни.
Подписано е и споразумение за сътрудничество между Министерство на външните работи и Министерство на културата, което има за цел да обедини усилията от създаването на културен календар, който да служи за еталон на българските културни институти зад граница.
Снимки: Магдалена Гигова
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg