Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Десислава Гергинова

д-р Десислава Гергинова
Снимка: Милена Лекова

"Правя го, защото съм любопитна и искам да движа човечеството напред" – така отговаря главен асистент д-р инженер химик Десислава Гергинова на въпроса защо е хубаво да се занимаваш с това, което тя прави. Десислава е младо и крехко момиче, което работи с огромни апарати, пълни със сгъстени газове. 

В Института по органична химия с Център по фитохимия при БАН тя се занимава с анализиране на хранителни продукти като мед, вино, медовина, конфитюри и бира, чрез “ЯМР метаболомика” – метод, подобен на този, който се използва в медицината при изследване с ядрено-магнитен резонанс. 

Д-р Десислава Гергинова е носител на награда "Еврика" за постижения в науката заради научните ѝ интереси, свързани с нови методи за откриване и доказване на произхода и чистотата на различни видове храни. Работният и кабинет в БАН е пълен с проби на пчелен мед и с много и различни бутилки с бира. 

Десислава разказва, че в началото е искала да учи биология, за да може да се грижи за животните в зоопарка. Записва се в паралелка “Екология”, защото ѝ звучи “най-биологично”. След това открива, че екологията всъщност е свързана много повече с химията и попада в бившия Техникум по индустриална химия. Тук тя решава, че това е науката, с която ще се занимава. Продължава обучението си във Факултета по химия и фармация на Софийския университет “Св. Климент Охридски", където завършва магистратура по "Съвременни спектрални и хроматографски методи за анализ". 

Днес д-р Десислава Гергинова е активен участник е в 22 научни проекта и е ръководител на три от тях. Носител е на множество награди и се чувства видимо добре на работното си място в ИОХЦФ при БАН. Споделя, че любопитството е това, което я движи напред в науката и в работата ѝ. 

“Разбира се, и научният ми ръководител. – добавя тя. – Вярвам, че човек не може да постигне нещо без добър ръководител и преподавател!" 

В лицето на проф. Светлана Симова – дългогодишен ръководител на лабораторията по ядрено-магнитен резонанс – Десислава открива отговорния преподавател, добрия професионалист и човек, който може да прави и сплотява екип. Професор Симова пък казва за нея, че е изключително целеустремена и е готова всяка задача да свърши сама. 

Чуйте разговора на Милена Лекова с д-р Десислава Гергинова и проф. Светлана Симова. 

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вълнуващите истории на музикалните инструменти

Как да привлечем децата към четенето и да ги спечелим, като представяме по нетрадиционен начин малко познати факти за тях? На този въпрос отговаря "Енциклопедия на музикалните инструменти" на Щепанка Секанинова. За значението ѝ при обучението за децата е разговорът в предаването "Следобед за любопитните" с музикалния педагог Адриана Бенова. Щурчето..

публикувано на 07.05.24 в 15:05

Литературно пътешествие през еволюцията

Човешкият вид е прекарал 95% от съществуването си в праисторията. Може да се каже, че тъкмо кацаме в ерата на писмеността. Поне така твърдят авторите на научно-популярния бестселър "Животът, разказан от един хомо сапиенс на един неандарталец" , който Паулина Мичева представя в "Нашият ден". Писателят Хуан Хосе Миляс в ролята на неандерталец..

публикувано на 07.05.24 в 12:16
Доц. Ангел Кунчев

Революция – на прогреса или на отрицанието?

По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско..

публикувано на 07.05.24 в 08:52

Пътища към устойчивостта

"Пътища към устойчивостта" е изследване на Атанаска Станчева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН с подзаглавие "Нови културни перспективи във взаимодействието човек – околна преда през призмата на две природозащитни движение в България". Един от важните за "Изгрев" и за мен аспекти на изследването на д-р..

публикувано на 06.05.24 в 09:15
Музеят на килима в Баку отвън

Чипровски мотиви в Музея на килима в Баку

Няма начин да сбъркате Музея на килима в Баку, дори да не подозирате за съществуването му. Просто австрийският архитект Франц Янц, който печели конкурса за построяването му, го проектира във формата на навит на руло килим. Отбих се там случайно, а после в телефона си надиплих повече от 100 снимки! Някои с доста чипровски мотиви. Оказва се, че също..

публикувано на 06.05.24 в 08:38