Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирина Кирякова: Общуването се превръща във все по-голяма трудност

Ирина Кирякова
Снимка: БНР

Повече от 20 години Ирина Кирякова се е посветила на психотерапията, защото я чувства като мисия, а не като работа. Тя вярва, че винаги има начин да сме по-добре – по-щастливи, по-здрави, по-мъдри. Уверена е, че може да предоставя помощ за самопомощ и че любовта намира начин да се прояви в живота на всеки, но само осъзнатото и пробудено съзнание има очи за нея. Свободата да бъдем осъзнати е важен момент в развитието на всеки. 

"Свободата е осъзнаване на лимитите, в които се намираме, свободата е осъзнаване на границите и ограниченията ни и способност да направим избор в рамките на тези ограничения", споделя в предаването "Следобед за любопитните" психоаналитикът Ирина Кирякова. 

Дълъг е пътят на самото осъзнаване. Самата свобода изглежда като даденост, което би следвало да го имаме, а всъщност има много голямо неразбиране по отношение на това какво означава наистина свободата, докъде се простира, дали наистина имаме свободна воля и свободен избор, и дали наистина хората, които постъпват от това да наранят някого или себе си, дали това наистина е свободен избор, риторична пита в ефир психоаналитикът. 

"Реално психотерапията е насочена към това да даде свобода на хората, защото лично за мен, свободният избор означава да имам относително равен достъп до различните алтернативи", споделя Ирина Кирякова.

Самоосъзнаването за всеки човек е индивидуален процес и за много хора продължава цял живот, признава психотерапевтът. Любовта е всъщност това, от което всичко започва, началото на големия взрив, светлината и свързването, споделя Ирина Кирякова. В основата на всяко едно нещо е една огромна мрежа и ние, като се развиваме като цивилизация, малко, по малко я виждаме тази мрежа, допълва тя. Моето разбиране за любовта, признава Кирякова, е по-скоро усещане, сътворение, и усещането е за удовлетворение.

Повече за различията, свободата, изборите, общуването, любовта и самопознанието мажете да разберете от разговора на Ани Костова с психоаналитика Ирина Кирякова.

Снимка – Ани Костова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Останки от римски военни съоръжения от I век откриха в Лом археолози

При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на римски отбранителни съоръжения от I век след Христа, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" на БНР ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически..

публикувано на 20.01.25 в 10:40

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45