Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирина Кирякова: Общуването се превръща във все по-голяма трудност

Ирина Кирякова
Снимка: БНР

Повече от 20 години Ирина Кирякова се е посветила на психотерапията, защото я чувства като мисия, а не като работа. Тя вярва, че винаги има начин да сме по-добре – по-щастливи, по-здрави, по-мъдри. Уверена е, че може да предоставя помощ за самопомощ и че любовта намира начин да се прояви в живота на всеки, но само осъзнатото и пробудено съзнание има очи за нея. Свободата да бъдем осъзнати е важен момент в развитието на всеки. 

"Свободата е осъзнаване на лимитите, в които се намираме, свободата е осъзнаване на границите и ограниченията ни и способност да направим избор в рамките на тези ограничения", споделя в предаването "Следобед за любопитните" психоаналитикът Ирина Кирякова. 

Дълъг е пътят на самото осъзнаване. Самата свобода изглежда като даденост, което би следвало да го имаме, а всъщност има много голямо неразбиране по отношение на това какво означава наистина свободата, докъде се простира, дали наистина имаме свободна воля и свободен избор, и дали наистина хората, които постъпват от това да наранят някого или себе си, дали това наистина е свободен избор, риторична пита в ефир психоаналитикът. 

"Реално психотерапията е насочена към това да даде свобода на хората, защото лично за мен, свободният избор означава да имам относително равен достъп до различните алтернативи", споделя Ирина Кирякова.

Самоосъзнаването за всеки човек е индивидуален процес и за много хора продължава цял живот, признава психотерапевтът. Любовта е всъщност това, от което всичко започва, началото на големия взрив, светлината и свързването, споделя Ирина Кирякова. В основата на всяко едно нещо е една огромна мрежа и ние, като се развиваме като цивилизация, малко, по малко я виждаме тази мрежа, допълва тя. Моето разбиране за любовта, признава Кирякова, е по-скоро усещане, сътворение, и усещането е за удовлетворение.

Повече за различията, свободата, изборите, общуването, любовта и самопознанието мажете да разберете от разговора на Ани Костова с психоаналитика Ирина Кирякова.

Снимка – Ани Костова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22