Повече от 20 години Ирина Кирякова се е посветила на психотерапията, защото я чувства като мисия, а не като работа. Тя вярва, че винаги има начин да сме по-добре – по-щастливи, по-здрави, по-мъдри. Уверена е, че може да предоставя помощ за самопомощ и че любовта намира начин да се прояви в живота на всеки, но само осъзнатото и пробудено съзнание има очи за нея. Свободата да бъдем осъзнати е важен момент в развитието на всеки.
"Свободата е осъзнаване на лимитите, в които се намираме, свободата е осъзнаване на границите и ограниченията ни и способност да направим избор в рамките на тези ограничения", споделя в предаването "Следобед за любопитните" психоаналитикът Ирина Кирякова.
Дълъг е пътят на самото осъзнаване. Самата свобода изглежда като даденост, което би следвало да го имаме, а всъщност има много голямо неразбиране по отношение на това какво означава наистина свободата, докъде се простира, дали наистина имаме свободна воля и свободен избор, и дали наистина хората, които постъпват от това да наранят някого или себе си, дали това наистина е свободен избор, риторична пита в ефир психоаналитикът.
"Реално психотерапията е насочена към това да даде свобода на хората, защото лично за мен, свободният избор означава да имам относително равен достъп до различните алтернативи", споделя Ирина Кирякова.
Самоосъзнаването за всеки човек е индивидуален процес и за много хора продължава цял живот, признава психотерапевтът. Любовта е всъщност това, от което всичко започва, началото на големия взрив, светлината и свързването, споделя Ирина Кирякова. В основата на всяко едно нещо е една огромна мрежа и ние, като се развиваме като цивилизация, малко, по малко я виждаме тази мрежа, допълва тя. Моето разбиране за любовта, признава Кирякова, е по-скоро усещане, сътворение, и усещането е за удовлетворение.
Повече за различията, свободата, изборите, общуването, любовта и самопознанието мажете да разберете от разговора на Ани Костова с психоаналитика Ирина Кирякова.
Снимка – Ани Костова, БНР
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..
В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg