Две книги, които са част от големия научен проект "Светът от вчера" – видян през катастрофата от 1939 година" (Усещанията за застрашена Европа в културата и литературата на България, Украйна, Полша и Чехословакия) на Института за литература, БАН, имат премиера утре от 17 ч. в централната сграда на Българската академия на науките.
Това са "Българските визии за Европа, обединеното отечество и войната. Сборник с художествени текстове" със съставители Михаил Неделчев, Мариета Иванова-Гиргинова, Елка Трайкова и Мария Огойска и "Inter Arma. Предчувствието за война в чешката култура" (1939 – 1945). Сборник с художествени текстове и публицистика под съставителството на Добромир Григоров.
И двата сборника съдържат художествени текстове и публицистика. Както съобщават от Литературния институт, те "предлагат богата културно-историческа панорама на интелектуалните брожения в България и Чехословакия в периода 1930–1945 г. За първи път не само в българската, но и в чешката хуманитаристика се проследява нарастващото в цяла Европа предусещане за предстоящата Втора световна война, за надигащата се катастрофа и за възможностите след края на тези зловещи събития в Европа да бъде установен нов и справедлив ред".
Програмата на събитието включва художествен спектакъл по текстове от двете книги на студенти по актьорско майсторство от ПУ "Паисий Хилендарски" с художествен ръководител гл. ас. Зоя Капон. Доц. Биляна Курташева, проф. Жоржета Чолакова, доц. Анжелина Пенчева и доц. Морис Фадел ще говорят за двата сборника.
Чуйте проф. Михаил Неделчев и доц. Мариета Гиргинова.
Снимка – Институт за литература, БАН
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg