Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прозаичен поглед към офталмологията…

Проф. Ива Петкова
Снимка: Кирил Чобанов

На фона на брилянтната поезия, посветена на най-сетивния и раним орган в човешкото тяло, погледнахме делово и прагматично на тази медицинска специалност. Направихме го заедно с проф. Ива Петкова – водещ офталмолог, хирург и преподавател, ръководител на специализирана болница, с практика в нея и в МБАЛ "Александровска".

Обсъдихме най-важните и често срещани очни болести, аномалиите в детска и в напреднала възраст, практическите подходи при лечението и корекцията на зрението и напредналата катаракта. Проф. Ива Петкова анализира редица диагнози, които утежняват правилното функциониране на окото: диабет, метаболитен синдром, нарушения в обмяната и функциите на някои органи. Особено внимание бе отделено на зрителните проблеми при недоносените деца. "Тяхното проследяване трябва да започне от най-ранна възраст, за да бъдат предотвратени сериозни последствия", отправи послание нашият гост.

В този смисъл бе подчертано, че първият преглед на дете при очен специалист трябва да бъде извършен до навършването на първата му годинка. Акцент бе поставен на късните негативни усложнения, ако корекцията на зрението не е извършена навреме. В тази насока бяха дадени ценни препоръки на позвънилите слушатели и на аудиторията.

Очният травматизъм бе следваща тема в седмичното здравно издание на програма "Христо Ботев". Припомнихме си онези години, в които бе модерно да играем на фунийки. И толкова опасно, че често се налагаше да ходим на лекар. Тези отминали време сега са заменени от по-модерни: играта и работата на компютри, таблети, телефони носи не по-малка опасност за очното здраве, но със съвременен привкус. "Винаги трябва да си даваме почивка при дълго седене пред екрана", бе съветът на специалиста.

"На лекаря – с любов!" – в тази рубрика отбелязахме едно събитие с централен герой проф. Ива Петкова. Преди дни тя получи званието "Знакова личност на ж.к. "Младост"… В разказа за вълнението и респекта от останалите наградени, присъствали на тържеството, с присъщо чувство за хумор отбелязахме и факта, че това морално отличие бе присъдено не по местоживеене, а за позитивно присъствие в квартала по месторабота!


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудото шоколад – Епизод три: На всякъде по пътя – шоколад

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 19.12.24 в 09:15
Албена и Павел Благеви

Да посрещнеш 68-ия си рожден ден, обикаляйки Анапурна

Ако слушате редовно "Покана за пътуване", ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..

публикувано на 18.12.24 в 08:35
Доц. Ива Гаврилова

Кожата – огледало на човешкото здраве

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..

публикувано на 18.12.24 в 08:28
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30