Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прозаичен поглед към офталмологията…

Проф. Ива Петкова
Снимка: Кирил Чобанов

На фона на брилянтната поезия, посветена на най-сетивния и раним орган в човешкото тяло, погледнахме делово и прагматично на тази медицинска специалност. Направихме го заедно с проф. Ива Петкова – водещ офталмолог, хирург и преподавател, ръководител на специализирана болница, с практика в нея и в МБАЛ "Александровска".

Обсъдихме най-важните и често срещани очни болести, аномалиите в детска и в напреднала възраст, практическите подходи при лечението и корекцията на зрението и напредналата катаракта. Проф. Ива Петкова анализира редица диагнози, които утежняват правилното функциониране на окото: диабет, метаболитен синдром, нарушения в обмяната и функциите на някои органи. Особено внимание бе отделено на зрителните проблеми при недоносените деца. "Тяхното проследяване трябва да започне от най-ранна възраст, за да бъдат предотвратени сериозни последствия", отправи послание нашият гост.

В този смисъл бе подчертано, че първият преглед на дете при очен специалист трябва да бъде извършен до навършването на първата му годинка. Акцент бе поставен на късните негативни усложнения, ако корекцията на зрението не е извършена навреме. В тази насока бяха дадени ценни препоръки на позвънилите слушатели и на аудиторията.

Очният травматизъм бе следваща тема в седмичното здравно издание на програма "Христо Ботев". Припомнихме си онези години, в които бе модерно да играем на фунийки. И толкова опасно, че често се налагаше да ходим на лекар. Тези отминали време сега са заменени от по-модерни: играта и работата на компютри, таблети, телефони носи не по-малка опасност за очното здраве, но със съвременен привкус. "Винаги трябва да си даваме почивка при дълго седене пред екрана", бе съветът на специалиста.

"На лекаря – с любов!" – в тази рубрика отбелязахме едно събитие с централен герой проф. Ива Петкова. Преди дни тя получи званието "Знакова личност на ж.к. "Младост"… В разказа за вълнението и респекта от останалите наградени, присъствали на тържеството, с присъщо чувство за хумор отбелязахме и факта, че това морално отличие бе присъдено не по местоживеене, а за позитивно присъствие в квартала по месторабота!


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25

Рисунка на лодка с гребци насред каменна пустиня в Азербайджан

Когато тръгвате от Баку към Гобустан обикновената кола изведнъж се превръща в машина на времето. Пренасяте се в каменната ера. В историко-художествения резерват ще видите древни скални рисунки - петроглифи, ще се запознаете с бита на първобитни хора, с техните магически символи и тотеми, ще откриете послание на римляните и ще се любувате на неземни..

публикувано на 28.04.24 в 10:05