Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

д-р Джина Дундова-Панчева
Снимка: личен архив

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева. 

"Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само една година, а други са двугодишни или многогодишни, – споделя д-р Панчева. – Те имат различна нужда от топлина и влажност, както и от светлина. Затова на различните места по света, с различен климат, живеят различни видове. Някои растат дори в пустините, въпреки че там е сухо и няма вода. 

Нашата прекрасна България е изключително богата на диви цветя и природата е вълшебна", категорична е д-р Панчева. 

А производството на ароматни маслодайни рози прославя България по целия свят. За цветята и буквите е част от поредицата "Умни книжки". След като в стихове д-р Джина Дундова-Панчева, разказа за птиците и рибите, дойде ред на цветята. Те правят света, според нея, толкова красив и вълшебен с присъствието си, а техният аромат и приказни цветове ни правят щастливи. 

В стихове лекарката - поетеса е вградила интересни факти за тридесет цветя (толкова са буквите в нашата азбука). Това прави детското пътешествие в света на цветята и на буквите чрез новата книга на д-р Джина Дундова-Панчева.

Повече за това пътешествие в света на цветята можете да научите от разговора на Ани Костова с д-р Джина Дундова-Панчева в предаването "Следобед за любопитните".

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Росен Люцканов

Ръководството за справяне със стреса на Робърт Саполски

"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..

публикувано на 11.02.25 в 12:14
Катрин Димитрова, Антоанета Василева, Цвета Николова и Яна Алексиева (от ляво надясно)

Децата, интернет и изкуственият интелект

Европейският съюз и политиката на Европейската комисия, свързана с безопасния за децата интернет, отдавна е намерила израз в различни директиви. Европейската стратегия за по-добър интернет за децата по същество е всеобхватен подход за гарантиране на защитата, уважението и овластяването на децата и младите хора онлайн. Със Закона за цифровите услуги бяха..

публикувано на 11.02.25 в 09:37
Доц. Жана Казанджиева

Зимата на… нашите проблеми

Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в Александровска болница доц. Жана Казанджиева. Диалогът в поредното издание "За здравето" протече на няколко нива с различни сюжети. Първо отделихме внимание на външните фактори, които влияят на..

публикувано на 11.02.25 в 09:15
Яман Хюсмен (вляво) и Васил Велев - председател на УС на АИКБ

Еврика! Успешни българи: Яман Хюсмен

Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Проф. Климент Найденов: Климатичните промени променят и вкусовете на хората

В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..

публикувано на 10.02.25 в 16:15