Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

д-р Джина Дундова-Панчева
Снимка: личен архив

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева. 

"Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само една година, а други са двугодишни или многогодишни, – споделя д-р Панчева. – Те имат различна нужда от топлина и влажност, както и от светлина. Затова на различните места по света, с различен климат, живеят различни видове. Някои растат дори в пустините, въпреки че там е сухо и няма вода. 

Нашата прекрасна България е изключително богата на диви цветя и природата е вълшебна", категорична е д-р Панчева. 

А производството на ароматни маслодайни рози прославя България по целия свят. За цветята и буквите е част от поредицата "Умни книжки". След като в стихове д-р Джина Дундова-Панчева, разказа за птиците и рибите, дойде ред на цветята. Те правят света, според нея, толкова красив и вълшебен с присъствието си, а техният аромат и приказни цветове ни правят щастливи. 

В стихове лекарката - поетеса е вградила интересни факти за тридесет цветя (толкова са буквите в нашата азбука). Това прави детското пътешествие в света на цветята и на буквите чрез новата книга на д-р Джина Дундова-Панчева.

Повече за това пътешествие в света на цветята можете да научите от разговора на Ани Костова с д-р Джина Дундова-Панчева в предаването "Следобед за любопитните".

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борис Шивачев – писателят, пътешественикът, испанистът, социалният мислител

В българската култура има имена за широката публика почти неизвестни, но за развитието ѝ – безценни. Такъв е Борис Шивачев (1902-1932), рано отишлият си от света (ненавършил 29 години) забележителен българин: бил в Аржентина, запознал се и дълбоко проникнал там в испаноезичната култура и литература, неуморен техен пропагандатор и популяризатор..

публикувано на 01.05.24 в 18:05

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50