Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роман Кисьов и новите посоки на епитафията

Поетичната книга "Епитафии" с премиера на 23 април в библиотеката на Гьоте-институт

Роман Кисьов
Снимка: ergobooks.eu

Идеята, че душата е безсмъртна, а в отвъдното я очакват различни измерения, е вековна. В новата си книга поетът, писател, преводач и художник Роман Кисьов избира тази гледна точка – на душата, отделена от всичко земно, която се подготвя за нетленния живот.

Повод за разговора с Роман Кисьов в "Артефир" е предстоящата премиера на поетичната книга "Епитафии" – на 23 април (вторник) от 18.30 ч. в библиотеката на Гьоте-институт. В събитието участват Цветан Гайд, актьорът Димитър Горанов и музикантите от артформация "Орфика".

По думите на Кисьов в новата си книга той надгражда поетичната линия, започната преди време с няколко предходни епитафии. Това е жанрово концептуална книга, осъществена с подкрепата на Министерство на културата, пояснява гостът. 

"Епитафии" всъщност е втората книга в този жанр в историята на съвременната българска поезия след 1989 година. За първи път Кирил Мерджански издава книгата "Избрани епитафии от залеза на Римската империя" през 1992 година. 

Със своя "Римски диптих" в началото на своята книга Кисьов споделя, че прави реверанс именно към поетичния талант на Мерджански.

Рецензенти на книгата са доц. д-р Георги Цанков, който ще говори по време на премиерата, и Патриция Николова – поетеса и литературен критик. Кисьов споделя в ефир мнението на Николова, че книгата "Епитафии" излиза от традиционните граници на античния жанр, тъй като в нея покойникът сам говори за себе си от измерението, в което се намира.  

"Едно от генералните послания на тая книга е връзката между отсамно и отвъдно – между смъртта в живота и смъртта след смъртта", казва Кисьов. Поетът допълва, че темата за смъртта, подобно на темата за любовта, е вечна в духовните търсения на човека – както в религията, така и в изкуството. 

По думите на Кисьов автентичната вяра на траките е предвестница на християнското разбиране за вечния живот, избора на човека и подготовката за отвъдното. Тъй като тракийската култура е сред основните вдъхновения в творчеството на Кисьов, по време на премиерата ще прозвучи и Орфеева лира – пресъздадена версия на инструмента на Орфей.

Повече за творческите търсения отвъд земния живот, както и за предстоящата премиера – чуйте в звуковия файл: 

Снимки – изд. Ерго
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ти ме повика, живот" – вдъхновяващата история на Михаил Белчев

Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография в чист вид, по думите на Михаил Белчев. Написана е в съавторство с Албена Атанасова и е побрала в 336 страници вдъхновяващите истории на своя главен герой – от дните му в хор "Бодра смяна“ и..

публикувано на 07.05.25 в 09:00
 Владимир Буров

Майстор бижутер и учениците му с уникална изложба в Пловдив

"Човекът, който промени моя живот" се нарича изложбата, която ще се открие на 8 май в пловдивската галерия "Готи". С нея майсторът на ювелирното изкуство Владимир Буров, обучил поколения бижутери, за първи път ще представи творенията си от благородни метали и камъни в съвместна експозиция със своите ученици Ирена Ганчева, Анна Медарска, Ивелина..

публикувано на 07.05.25 в 08:20

Многопластовите аспекти на извинението в новата изложба на Асен Янев

Mултидисциплинарният артист Асен Янев излага свои творби под името SORRY__I apologise ("Съжалявам__Извинявам се"). Идеята за изложбата идва от зачестилите напоследък публични извинения. Авторът си задава въпрос дали това е мода, нов стил или тенденция в публичното пространство – там, където политици   или популярни личности, почти като рефлекс,..

публикувано на 07.05.25 в 08:15

Sofia Green Gallery отвори врати в сърцето на столицата

"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са включени произведения на художници, фотографи, графици, илюстратори и автори на бижута. Сред участниците са: проф. Маня Вапцарова, Петър Пондев, Боряна Пандова, Ирис Константинова, Борис Калайджиев,..

публикувано на 06.05.25 в 16:22
Георги Тошев

На Гергьовден с Георги Тошев

В "Артефир" на личния му празник потърсихме Георги Тошев – журналист и продуцент с дългогодишен професионален опит. Свързан с авторитетни медии, създател на телевизионната поредица "Непознатите” и на "Другата България" – предаването, което разказва за наши сънародници от различни краища на света. Той е автор  на документални книги и филми, съхранили..

публикувано на 06.05.25 в 15:51