Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33 години. Но тази година празниците на християните, мюсюлманите и евреите се разминават. Част от християните посрещнаха своя Великден, а на други им предстои; мюсюлманите посрещнаха своя Рамазан байрям.
Тази нощ пък евреите посрещнаха своя Песах – Празника на Спасението. С него потомците отбелязват изхода на предците си от робството в Египет.
Подготовката за Песах започва веднага след предхождащия го празник Пурим. Традицията е в тези дни да се разказва за Изхода и за трудния път през морето и пустинята. Задължително домът се почиства да не би случайно да остане хамец – храна или напитка, приготвени от жито. Съдовете се сменят с нови, които се употребяват само в дните на Песах. Задължително също е вечерта главата на семейството да чете Агада – текст, в който е определен Пасхалния Седер, т.е. реда, по който протича Пасхалната вечеря.
За тези и за още интересни неща, свързани с традициите около Песах , разказахме в "Познатии непознати".
Припомнихме разговор с Максим Делчев – председател на Централния духовен израилтянски съвет, за духовния смисъл на празника и за значението му не само за еврейския народ.
За традициите на сефарадските еврейски семейства в подготовката и по време на празника пък ни разказа Роза Бергер – ръководител на групата "Рош Ходеш" към ОЕБ Шалом. Разговорът с нея започна от влиянието на високосната година върху датата на празника.
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg