Днес ще бъде връчена престижната награда "Рицар на книгата". Асоциация "Българска книга" организира церемонията всяка година на Световния ден на книгата и авторското право 23 април. Това е кулминацията на ежегодната кампания "Походът на книгите", която за 13-а поредна година има за цел да превърне четенето сред подрастващите в полезен и неразделим от ежедневието им навик.
Тази година наградите се присъждат за изключителни заслуги в областта на книгите и четенето за изминалата 2023 г. и включват четири категории, а номинираните са изявени учители, журналисти, писатели, преводачи, създатели на онлайн платформи, както и цели библиотеки и учебни заведения.
Категория „Учител/училище“ включва следните номинирани: Евгений Черепов, учител, Красимира Цонева от СУ „Бачо Киро“ в град Летница и СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен.
Категория "Библиотека/библиотекар" също съдържа впечатляващи номинации: Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Университетската библиотека на Университета за национално и световно стопанство и Pегионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе.
В категория "Mедия/журналист" са включени: онлайн платформата за четене "Книговище", журналистът Георги Милков, сценаристът и журналист Димитър Стоянович, журналистът и литературен критик Младен Влашки и Евгения Чаушева от "Актуално".
В категория "Общественик" са номинирани писателят Георги Господинов и Анджела Родел, преводач на книгата "Времеубежище" и създателят на онлайн платформата "Как се пише?" Павлина Върбанова.
С Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга", за наградата "Рицар на книгата" и предизвикателствата пред българските издатели, автори и търговци на книги в Световния ден на книгата и авторското право разговаря Велин Манов.
Снимка – БНР и Асоциация "Българска книга"
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти, са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира, без да има рамката на оценката, на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg