За хората от последните вагони, за училището като единствен свят и неочакваното завръщане към детските мечти – разговор с Марта Радева, автор на книгата с разкази "Човекът от последния вагон".
За Марта Радева осъществяването е най-важният човешки стремеж. "Всеки човек, вярвам, е дошъл с някаква задача на земята. Преди човек да я открие, той изпитва едно неудовлетворение, което се опитва по някакъв начин да излекува в някакви посоки, които не винаги съвпадат с необходимостта", казва тя. Радева смята, че неудовлетвореността е това, което води до зависимости и болести един човек – самата тя е доказателство за това.
"Когато като малка започнах да чета, имах някаква увереност, че някога ще пропиша. Но поех по пътя на литературата и преподаването и това ме респектира толкова много, че не смеех да заявя себе си в тази област", разказва писателката, която дълги години работи като учител.
Радева споделя как в един момент най-сетне се осмелява да пропише художествена литература, започва да печели конкурси, на които дори се явява под псевдоним, и постепенно сбъдва дълбокото си желание да бъде писател. Тя благодари на издателството, с което работи, както и на своя изтънчен редактор – Ина Иванова, която е дала ценни съвети за фабулата и изказа в разказите на Радева.
В живота на Радева дълго време училището е единствен свят. "Училището е много важна среща в живота на един човек. Затова е много голяма отговорността на учителите. Осъзнавам, че това е една от най-трудните професии – това общуване не само с децата, но и с техните родители, с ръководството – много неща те притискат и не винаги можеш да реагираш осъзнато", споделя Радева.
Целия разговор, както и откъс от разказа "Плесницата", в който учител преживява сложен морален казус – чуйте в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg