Хората танцуват от зората на човечеството. Танцът е универсален език, който създава една общност отвъд политическите, етнически и културни бариери. През 1982 година Международният танцов институт обявява датата 29 април за Световен ден на танца.
В "Нашият ден" разговаряме с Ина Георгиева за уъркшопа "My inner dance". Уъркшопът е насочен към непрофесионалисти и има за цел да ни поведе към процес на вътрешна трансформация през танца. Събитието ще се провежда всеки втори понеделник от месеца – днес (29 април) 13 и 27 май, 10 и 24 юни от 18:30 в "Топлоцентрала".
На въпроса какво ни кара да танцуваме, Георгиева отговаря: "Нещо много дълбоко вътре в нас, което не можем да назовем с думи, но винаги ни е карало да се движим – буквално и преносно. Танцът е най-прекият път за изразяване на нашето аз, ако си го позволим. В днешно време ми се струва, че малко сме позабравили, че го можем."
По думите на Георгиева уъркшопът е насочен към всички, които обичат и искат да се движат, и към онези, които искат да открият през движението и танца нещо за себе си. Целта не е усъвършенстването на дадена техника или хореография, а чрез танц участниците да се свържат със своя емоционален, вътрешен свят.
"Поради факта, че езикът на танца е толкова абстрактен, можем да се почувстваме уютно в това изразяване. То не е така категорично, каквото е словото. През метафората на тялото можем да кажем много", казва Георгиева, която вярва, че няма човек, който не може да танцува.
Георгиева допълва, че по време на уъркшопа Александър Евтимов ще изпълнява музика на живо, вдъхновена от това, което се случва между участниците.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg