Хората танцуват от зората на човечеството. Танцът е универсален език, който създава една общност отвъд политическите, етнически и културни бариери. През 1982 година Международният танцов институт обявява датата 29 април за Световен ден на танца.
В "Нашият ден" разговаряме с Ина Георгиева за уъркшопа "My inner dance". Уъркшопът е насочен към непрофесионалисти и има за цел да ни поведе към процес на вътрешна трансформация през танца. Събитието ще се провежда всеки втори понеделник от месеца – днес (29 април) 13 и 27 май, 10 и 24 юни от 18:30 в "Топлоцентрала".
На въпроса какво ни кара да танцуваме, Георгиева отговаря: "Нещо много дълбоко вътре в нас, което не можем да назовем с думи, но винаги ни е карало да се движим – буквално и преносно. Танцът е най-прекият път за изразяване на нашето аз, ако си го позволим. В днешно време ми се струва, че малко сме позабравили, че го можем."
По думите на Георгиева уъркшопът е насочен към всички, които обичат и искат да се движат, и към онези, които искат да открият през движението и танца нещо за себе си. Целта не е усъвършенстването на дадена техника или хореография, а чрез танц участниците да се свържат със своя емоционален, вътрешен свят.
"Поради факта, че езикът на танца е толкова абстрактен, можем да се почувстваме уютно в това изразяване. То не е така категорично, каквото е словото. През метафората на тялото можем да кажем много", казва Георгиева, която вярва, че няма човек, който не може да танцува.
Георгиева допълва, че по време на уъркшопа Александър Евтимов ще изпълнява музика на живо, вдъхновена от това, което се случва между участниците.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg