Певецът и радиоводещ Филип Синапов, с който "Terra Култура" среща своите слушатели, е човек, осъзнал мисията на живота си в ранна възраст. Младият музикант е посветил ежедневието си на това да съхранява първообраза и целостта на фолклорното ни наследство.
Вероятно всеки ден се разминаваме с хора, които не знаят значението на думи като "долап", "нощви", "хамбар". А колко често се замисляме, че, за да има хляб, първо трябва да бъде посято и отгледано зърно, а накрая да бъде запалена пещ. Миналата година Синапов създава едно място, което разкрива целия фолклорен процес, в неговата същност, в битовите дейности и родовата памет за българския традиционен свят. Това място е интерактивният фолклорен музей "Гърнатскине конаци".
Синапов запознава децата и възрастните посетители на музея не само с народната музика, но и с традиционните български занаяти, бит и обичаи. През изминалата година фолклорната къща "Гърнатскине конаци" се е радвала на голям интерес.
За съжаление, по думите на Синапов, инициативата му не среща помощ от никъде – нито от държавата, нито от европейските фондове, нито от частния сектор. Причината е, че създаването на музей е недоходоносна дейност в очите на потенциалните спонсори. Досега Синапов е разчитал само на своите лични усилия, защото вярва, че за една духовна мисия са нужни най-вече принципи, упование и кураж.
"Ако някой почувства потребност от направеното, ако прецени, че в това има смисъл и протегне ръка, ще бъда благодарен до края на живота си", казва гостът и отправя покана към слушателите да посетят фолклорния музей, който се намира само на 5 км от градовете Кърджали и Момчилград.
Синапов завършва разговора с думите:
"В събота заедно с мои ученици от най-голямото училище в Южна България СУ "Петко Рачов Славейков" направихме цялостна възстановка на обредите за Лазаровден. По време на крайния си обред "кумичене" лазарките наричаха: "Здраве на себе си, здраве на семейството и на всички хора по света" – това е и моето пожелание."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg