ООН отбелязва 30 април като Международен ден на джаза от преди 12 години. Предложението за тази дата идва от българската Ирина Бокова, която по това време е генерален директор на ЮНЕСКО. Целта на този специален ден е да обедини различни общности, музиканти и почитатели на джаза от цял свят, които да се съберат и да празнуват неговото безценно културно наследство.
Един от българските представители на джаза е Невена Григорова, певица и барабанистка в групата Wet Pebbles. В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден“ тя споделя, че за нея джазът е нещо много специално, свързано със свобода и импровизация, както и със срещи с интересни хора. За Невена джазът е начин за близко общуване и изразяване на себе си.
"Импровизацията е много важна, – казва тя. – тя може да присъства във всяка сфера, а за да се случи, трябва да сме отворени да слушаме другия. В музиката, както и в другите наши дейности, трябва да можем да реагираме на момента, да сме пластични."
За групата Wet Pebbles пластичността е ключов елемент. Те започват като женско трио, по-късно към тях се включва мъж-басист. Всеки член на групата пее и свири на инструмент, което създава уникално и динамично изживяване за тях и за техните слушатели.
За Невена джазът е стил, който обединява музикантите на различни нива на една сцена. Той предоставя възможности за постоянно развитие и изразяване без граници. Тя се надява, че музикантите ще продължат да развиват и да споделят своята страст към джаза, защото това е изкуство, което остава ценно съвместно преживяване.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Театрална къща "Мариета и Марионета" ще зарадва многобройните си почитатели със завръщането на авторския спектакъл "Снежен сън" под режисурата на Мариета Ангелова - Марионета. Публиката ще има възможност да "надникне” в страната на Дядо Коледа – Лапландия и да стане свидетел на последните приготовления на подаръците за всички, които вярват в коледния..
След премиерата си в Бургас и София, новата стихосбирка "Литания" на Бина Калс бе представена и в "Артефир". Книгата е посветена на майката на поетесата и съдържа 44 стихотворения, писани през последните 12 години и обединени в седем цикъла. Редактор на "Литания" е Роза Боянова. Фотографията на корицата е писателя фотограф д-р Любомир Калудов. В..
Първата среща от новата инициатива на Photoworld, наречена "Уроците на неуспеха", събра известните съвременни фотографи Валерий Пощаров, Пенко Скумов и Свилен Начев в рамките на едноименна дискусия. Говорим и с тримата в "Какво се случва" по въпросите какво е успех и какво неуспех в полето на фотографията днес. "Хората често си задават технически..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg