Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам – Така ли е, едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са достатъчни! Така е и според Националната мрежа за децата. Миналата седмица НМД представи своя "Бележник 2024". От 13 години насам тя прави това, а от 2012 г. до сега за пръв път оценката, която постави на държавата, е над средната. Не много, но все пак... За крайната оценка във всички 9 области, в които институциите бяха оценени; за това кои бяха специално наблюдаваните области и какви са изводите, които анализът показва. За всичко това в "Познати и непознати" разговаряхме с Георги Богданов, изп. директор на НМД; проф. д-р Нели Петрова, председател на УС на Института за социални дейности и практики (ИСДП), и с Надежда Цекулова от НМД, член на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница.

"За 13 година издаваме този бележник и тази година общата оценка е най-висока – 3.59. Всъщност тази оценка се дава от много хора – специалисти, професионалисти, деца и млади хора, които участваха – над 3200 души. Този бележник показва какъв е напредъкът на държавата, или има ли регрес в някои от областите. Но има и области, в които има напредък" – каза Георги Богданов. Останалата част от общия му анализ чуйте в звуковия файл

Една от специално наблюдаваните от НМД области е грижата на държавата за Детското здраве. Миналата година в тази област държавата получи оценка 2.98. Основен аргумент за тази ниска оценка беше фактът, че липсва цялостен анализ на нуждите на детското здравеопазване, на който да се базира заданието за изграждане на Национална педиатрична болница. Тази година оценката в област Детско здраве е среден 3.49

Какво е направила държавата, за да повиши с 51 стотни успеха си – за това разговаряме с Надежда Цекулова - от НМД, член на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница. "Това се дължи на няколко стъпки, които бяха направени от институциите – от една страна. За съжаление те бяха доста мудни и затова оставаме пак в средната оценка".


За проблемите в сектор здравеопазване и за изграждането на Национална детска болница разговорът продължи с проф. Нели Димитрова и Георги Богданов. "В здравеопазването има системен проблем, който е свързан с необходимостта в центъра да се постави в центъра човекът, а не медицинската дисциплина. Необходим е холистичен подход. Основният проблем е липсата на концепция за детското здравеопазване. Ние много работим с деца-жертви на престъпление и на насилие и там имаме трудности със съдебно-медицинската експертиза." – каза проф. Петрова. "Не е въпросът да открием една болнична сграда. Важно е какво ще се случва в тази болница. Като НПО-та ние накарахме държавата да мисли за тази болница извън сградата. Да мисли за кадрите, кого и как ще лекуваме там, ще се допитва ли до децата, до родителите; как тази болница ще комуникира с останалите от страната. Това са ключови въпроси. Важно е да си зададем и въпроса по какви стандарти ще се работи там." добави Георги Богданов. Какво още си казахме – чуйте в звуковия файл.

Миналата година Бележника на НМД – в област Правосъдие за деца, членовете на Мрежата поставиха оценка 3.52. В Бележник 2024 тази оценка е 3.77. Според проф. Нели Петрова, председател на УС на ИСДП , "Основната причина за този, макар и минимален напредък, са законовите промени по отношение на децата, жертви на престъпление или по отношение на децата, заподозрени в извършване на престъпление. Тези изменения са свързани с малко по-успешното транспониране на европейските директиви."

В края на предаването Георги Богданов обобщи и изводите, които се налагат от направените анализи на работата на държавните институции.

Снимки: Цвета Николова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04

Еврика! Успешни българи: Владислава Георгиева

Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..

публикувано на 13.01.25 в 17:05
Проф. Александър Оскар

Мобилните устройства са най-мощният стимул за развитие на късогледството

Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..

публикувано на 13.01.25 в 12:20