Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мистификациите – литературни и не само

Сцена от пиеса „Животът е пред тебе“ от Ромен Гари - Емил Ажар.
Снимка: journal-laterrasse.fr

На 8 май – денят на капитулацията на Германия говорим за условността на литературните произведения, а понякога и на историческото знание.

150 години след издаването на първия том на "Веда Словена" от Стефан Веркович, на рождения ден на Ромен Гари, спечелил с мистификация два пъти "Гонкур", втория път под псевдонима Емил Ажар, анализираме с професор Магдалена Костова-Панайотова и доцент Мария Калинова от СУ "Св. Климент Охридски" що е литературна, но и историческа мистификация. Включва се и Кирил Кадийски, уж открил преди време неизвестна поема от знаменития швейцарски поет Блез Сандрар.

Магдалена Костова-Панайотова и Мария Калинова говорят за "Веда Словена" и значението и за литературната ни история, дори ако се приеме защитената от редица сериозни учени теза, че се касае за мистификация и уж записалият песните Иван Гологанов ги е измислил сам. Дори в такъв случай сборникът заслужава вниманието ни, а Гологанов е талантлив мистификатор, смятат учените.

Кирил Кадийски предлага в София да се постави паметна плоча в чест на Ромен Гари, пребивавал у нас като френски дипломат, въпреки че тогава е бил зорко следен от комунистическите тайни служби и е правен опит да бъде изнудван и вербуван с тайни записи. Самият Кадийски намеква за причастността си към "Легенда за Новгород", уж откритата от него поема на Сандрар, но не признава в разговора авторството си.

Става дума и за "Островът на блажените" на Пенчо Славейков, и за антологията, съставена от проф. Атанас Натев – "Островът на блажените – пет войни след това", и за други български и чужди произведения с условно авторство.

Участниците се обединяват от идеята, че има исторически, религиозни, научни и какви ли не мистификации, но не може да се постави знак за равенство между термина измама и мистификация, макар да има много общо между тях.

И отстояват тезата, че мистификациите в техния литературен и творчески смисъл обогатяват цивилизацията ни.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05
Д-р Георги Лазаров

Мъжка рожба

Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..

публикувано на 15.04.25 в 16:50