За тайните на професията на сценографа и умението да рисуваш образи, картини и приказки на театралната сцена и на големия екран разказват младите сценографки Михаела Михайлова и Деница Николова. Двете са завършили Националната художествена академия в София.
"Изисква храброст и смелост, за да покажеш собственото си изкуство. Това важи може би за всеки творец и почти във всяка артистична професия има нужда от храброст", споделя Михаела Михайлова, активно практикуват своята специалност.
Тя допълва, че професията на сценографа е мобилна и всеобхватна, а всеки реализиран проект е съвкупност от различни измерения. В момента има действащо представление, чийто автор на сценографията е тя, а именно "Списъкът на всички страхотни неща" в Театър 199 "Валентин Стойчев".
По дефиниция работата на сценографа е основна творческа в измислянето на проекти. Обаче така се получава, че много често се налага човек сам да си дърворезбар, железар и да разбира от всякакъв вид строителна дейност за създаването на един декор.
Деница Николова пресъздава магията в куклени представления и често обяснява на децата, че през нейните ръце минава всичко онова, което се вижда на сцената.
Дигиталното и приложеното могат да се съчетават на сцената по невероятен начин. Мултимедията, която през последните години се използва за изобразяването на декори, е голям плюс. Не бива да се пропуска и ролята на изкуствения интелект, който вече има своето място и сценографите не бива да се плашат от него.
"За мен символиката е много важна, а и тя помага по някакъв начин за вдъхновението и за насоката за изграждането на самия проект", твърди Деница Николова.
Заедно с опита си на театралната сцена и в киното, Михаела и Деница споделиха своята гледна точка за благотворителния бал на музея на изкуствата "Метрополитън" в Ню Йорк – "Мет гала".
Всяка година събитието се провежда в първия понеделник на май и неговото първоначално призвание е основен източник на финансиране на модния департамент на престижния музей. Миналогодишното издание на гала вечерята донесе на организаторите 22 милиона долара. Изобилие от най-различни цветя се вписваше в тазгодишната тема на бала "Градината на времето", заимствана от едноименния разказ на писателя Джеймс Балард.
Михаела Михайлова и Деница Николова коментираха какви костюми биха сътворили по тази тема "Спящите красавици: Пробуждане на модата".
Чуйте целия разговор в звуковия файл
Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева. Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...
Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..
Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..
Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg