За тайните на професията на сценографа и умението да рисуваш образи, картини и приказки на театралната сцена и на големия екран разказват младите сценографки Михаела Михайлова и Деница Николова. Двете са завършили Националната художествена академия в София.
"Изисква храброст и смелост, за да покажеш собственото си изкуство. Това важи може би за всеки творец и почти във всяка артистична професия има нужда от храброст", споделя Михаела Михайлова, активно практикуват своята специалност.
Тя допълва, че професията на сценографа е мобилна и всеобхватна, а всеки реализиран проект е съвкупност от различни измерения. В момента има действащо представление, чийто автор на сценографията е тя, а именно "Списъкът на всички страхотни неща" в Театър 199 "Валентин Стойчев".
По дефиниция работата на сценографа е основна творческа в измислянето на проекти. Обаче така се получава, че много често се налага човек сам да си дърворезбар, железар и да разбира от всякакъв вид строителна дейност за създаването на един декор.
Деница Николова пресъздава магията в куклени представления и често обяснява на децата, че през нейните ръце минава всичко онова, което се вижда на сцената.
Дигиталното и приложеното могат да се съчетават на сцената по невероятен начин. Мултимедията, която през последните години се използва за изобразяването на декори, е голям плюс. Не бива да се пропуска и ролята на изкуствения интелект, който вече има своето място и сценографите не бива да се плашат от него.
"За мен символиката е много важна, а и тя помага по някакъв начин за вдъхновението и за насоката за изграждането на самия проект", твърди Деница Николова.
Заедно с опита си на театралната сцена и в киното, Михаела и Деница споделиха своята гледна точка за благотворителния бал на музея на изкуствата "Метрополитън" в Ню Йорк – "Мет гала".
Всяка година събитието се провежда в първия понеделник на май и неговото първоначално призвание е основен източник на финансиране на модния департамент на престижния музей. Миналогодишното издание на гала вечерята донесе на организаторите 22 милиона долара. Изобилие от най-различни цветя се вписваше в тазгодишната тема на бала "Градината на времето", заимствана от едноименния разказ на писателя Джеймс Балард.
Михаела Михайлова и Деница Николова коментираха какви костюми биха сътворили по тази тема "Спящите красавици: Пробуждане на модата".
Чуйте целия разговор в звуковия файл
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg