"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата.
По думите на Стефанов ситуацията не е розова. "Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва да бъде бутната и пътят да бъде разширен. В момента има инвестиционни намерения за строеж на много висока сграда на 8 м от сондажа на банята. Още една лоша новина е, че от Басейнова дирекция "Дунавски район" – дирекцията, която отговаря за всички водни обекти в държавата – е издала положително становище за строеж на такава висока сграда.' Според Стефанов и неговите съмишленици Дирекцията не е отчела всички рискове, които биха възникнали за банята и за самия минерален извор, ако започне голям строеж в такава непосредствена близост.
По време на кръглата маса са се срещнали интересни гледни точки – на различни гилдии, политически партии, активни граждани, разказва Стефанов.
"Тук въобще не говорим за баня. Това е място за здраве – балнеолечебница. Освен че водата е изключително полезна за здравето на хората, това е единствената обществена баня, оцеляла напълно от Османския период в София", заявява Стефанов.
Според гражданските активисти трябва да бъде изменен Общият устройствен план, така че да бъде гарантирана безопасността на Княжевската минерална баня. Стефанов е на мнение, че средата около банята може да бъде облагородена като място за рекреация и отдих, а близостта до Витоша открива възможности за развитие на качествен туристически продукт.
Стефанов завършва разговора с думите, че всеки гражданин на България е собственик на лечебния воден ресурс и при наличието на достатъчно силен граждански интерес и отпор Княжевската минерална баня и лековитата вода могат да бъдат предпазени.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Благотворителният базар "Купи книга, дари надежда" ще бъде проведен днес, между 10:00 и 17:00 ч ., в централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се организира от Студентския съвет при Алма матер, а събраните средства ще бъдат дарени на училище за деца в неравностойно положение в търновското село..
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg