Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поло Оконе, мултижанров артист: В селото има по-специална енергия от градската!

| обновено на 17.05.24 в 11:17
Поло Оконе
Снимка: БНР

Гост в рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" беше Поло Оконе - човекът, който си е поставил за цел да възроди културния живот в пернишкото село Мурено. Той е мултижанров артист, реализирал множество инсталации, хепънинги и пърформанси. Освен че рисува и изнася лекции по философия, Поло е и физик по образование.

Поло Оконе сподели в ефира на "Нашият ден", че неговите най-големи ангажименти в момента са свързани със студиото за документален театър "Vox populi". "В момента играем две постановки в "Топлоцентрала" - "Паяци" и "Медена луна", разказва той. "На 25 юни ще играем "Медена луна" в Зала 1 на "Топлоцентрала", а на 16 юни ще представим "Паяци", отново в Зала 1."

Оконе също така анонсира откриването на сезона на "Контейнер" през юни месец. "Имаме градска среда за независимо изкуство, която се намира в 'Княжеската градина'. Сезонната рамка, която сме замислили, е с еко насоченост," споделя той.

Една от новите инициативи на Оконе е авторският пърформанс - интеракт "Римлянин", който ще бъде представен в края на сезона в "Топлоцентрала" в Зала 2. "Историята е от някой от периодите на Рим - с образи, герои и случки от същите периоди," обяснява той.

Поло Оконе също така е сред организаторите на Фестивала за традиционната везба и плетиво "Магичната красота". "Шевицата е нещо много дълбоко и красиво с голяма научна, образователна и културна стойност. Когато се докоснеш до шевицата, виждаш, че е необятна," казва той.

Оконе подчертава важността на запазването на традициите в културното наследство. "Имахме Фестивал на мартеницата, който представихме по програма Христо Ботев, имахме и една изложба, и хората бяха изключително възхитени от това, което се случва."

На въпрос дали е по-лесно да се реализират проекти на село, Оконе отговаря: "В селото има някаква по-специална енергия от градската. Има и градски галерии, които много ме зареждат. Освен това в градската среда има една суетност и елитарност на поставянето на изкуството. На село хората чакат с нетърпение нещо да се случи."

В края на разговора Поло Оконе покани слушателите на предстоящите събития: "Фестивалът на везбата и традиционното плетиво ще бъде на 15 юни в село Мурено, от 11:00 часа сутринта. Ще бъда куратор на две изложби - на чичо Станко и на Ева Анева от София. В момента подготвяме и проекта "Биоинтерфейс", където ще представя скулптури и пластики."

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Берлин, Берлин" е в Пловдив

Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май . Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва..

публикувано на 08.05.25 в 17:09
Антон Баев – директор на  Международния фестивал на поезията

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей"

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери.  По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..

обновено на 08.05.25 в 15:10

Библиотеките днес – памет на нацията, хранилище на книжовното наследство, социално място

Преди 11 май, когато Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) чества своя патронен празник, а библиотекарите в България празнуват професионален празник, в "Артефир" гостува директорката на НБКМ и председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА)  доц. д-р Калина Иванова. Доц. Иванова използва част от..

публикувано на 08.05.25 в 13:45
Мона Чобан

Гостоприемството, вдъхновението и родопските чудеса на писателката Мона Чобан

В "Нашият ден" разговаряме с Мона Чобан , писателка, и собственик на къща за гости в село Змиево в Родопите. Тя е автор на книгите "Сексът не е повод за запознанство", "Доста" и "Париж 18", живяла е в Париж и Москва, а днес намира вдъхновение сред българската природа.  Какво сподели Чобан за писането, гостоприемството, родопските легенди, живота..

публикувано на 08.05.25 в 13:05
Флейтистката София Василева-Мартинова и Стоян Мартинов на пианото

Камерен концерт флейта и пиано, японска калиграфия и хайку стихове в Трявна и Копривщица

"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина Петкова). В програмата са включени съвременни японски композитори (Юко Уебаяши Такацугу Мурамацу) и аранжименти на традиционни японски пиеси. Проектът ще бъде представен в Трявна и Копривщица...

публикувано на 08.05.25 в 12:45