Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

| обновено на 20.05.24 в 10:44
3
Снимка: Галерия "Икар"

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден". Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора от последните две години. 

Ето какво каза в ефира на "Нашият ден" Мичо Димитров, който днес е рожденик:

"На рождения си ден ще посвиря, макар и само за себе си. Музиката е част от моя живот и винаги е била. Мисля, че двете изкуства – музика и рисуване – се допълват нормално, защото музиката е може би най-висшето изкуство, тъй като борави с вибрация, която е най-близо до Бога. Цветовете, с които рисуваме, също са вибрации, които по подобен начин говорят на хората. Изкуствата са свързани едно с друго. За мен не е огромна трудност от едното да премина към другото.

Дните ми са изпълнени с музиката и с цигулката. За мен е много приятно, че мога и да рисувам, и да радвам с картини. Искам да уловя неуловимото. В музиката това е по-трудно, но върху платното по-лесно можеш да изразиш това, което искаш да кажеш. Като музикант, аз съм интерпретатор. В най-добрия случай мога да бъда съавтор, ако помогна на композитора, но свиря едни и същи ноти цял живот. Не мога да променя нищо в Моцарт, докато в творчеството си като художник мога да покажа неща, които чувствам и да бъда автор."

Според Димитров неуловимото е усещането за любов към хората, за надежда, за нещо красиво, което можеш да изобразиш и другите да го усетят. "Рисувам спонтанно и почти никога не правя планове. Просто оставям ръката, сърцето и висшата сила, която помага на всички ни отгоре, да водят всичко."

Чуйте разговора в звуковия файл.

Мичо Димитров е роден в Пловдив на 20 май 1956 г. На 6-годишна възраст започва да учи цигулка в школата на читалище "Иван Вазов" в родния си град. След това продължава обучението си в детската музикална школа към пловдивското музикално училище. Усъвършенства своя талант, специализирайки във Висшето училище за музика и драма "Гилдхол" - Лондон под ръководството на проф. Ифра Нийман. Носител е на много награди в страната и чужбина за своя музикален талант.

Снимки: Галерия "Икар"
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45