"Мозъкът ни се тренира с решаване на задачи, като с напредване на времето те трябва да се усложняват – казва Анастасия Димитрова, преподавател и водещ на курсове и тренинги по "Мнемоника" и "Скоростно четене". – Решаването на креативни проблеми е важно, а почивката не е нищоправенето, а поемане на нова задача."
В основата на мнемониката, техниката за подобряване на паметта, е създаването на асоциации въз основа на нашето въображение. Те обаче трябва да са автентични, трябва да сме ги създали сами, за да изпълняват добре функцията си.
"С този метод се създават много невронни връзки в главата ни – обяснява Анастасия Димитрова – ние учим мозъка си и след това, когато попаднем на сложна задача за решаване, той вижда решения навсякъде, а не само в някаква тясна сфера. Колкото повече сме чели или сме по-образовани, толкова повече асоциации можем да направим. Имаме инструмент."
За всяка дума, която знаем, мозъкът ни използва стотици асоциативни връзки. "Това именно е и задачата на мнемониката, да добавя връзки, ако една се скъса, друга да се появи. Хората лесно казват "не мога и не знам". Но това не е градивно, това е абдикация. – казва Анастасия Димитрова. – Имайте търпение, учете заради мозъка си. Хванете нещо, което ви е интересно, да има напрежение, изпит, тест. Има всякакви варианти, искате ли нещо, направете го."
Чуйте още от Анастасия Димитрова в "Какво се случва".
Снимка – Pixabay
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg