Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прайдът и предразсъдъците

Леа Вайсова: По отношение на правата си ЛГБТ общността има да извърви още много стъпки в своята политическа битка

Снимка: София Прайд

Крайнодесните убеждения в политическия живот у нас и в Европа са във възход. За вътрешните противоречия на едно общество в неумелата му битка срещу предразсъдъците, страха и изблиците на омраза, които всеки Прайд предизвиква – разговор в "Нашият ден" със социолога Леа Вайсова.

По думите на Вайсова в сферата на личното си общуване българите са станали по-отворени и толерантни към хората с различна сексуална ориентация и идентичност. Тази теза подкрепя проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч", според което 46% от запитаните българи смятат, че ЛГБТ хората са като всички останали. Вайсова подчертава, че това е един висок процент на позитивна нагласа въпреки общата атмосфера на отхвърляне, налагана целенасочено от някои политически партии.

Проучването сочи още, че според българите хората с изявена различна сексуална ориентация биха станали обект на подигравки и враждебност в училищната, професионалната и семейната си среда.

По отношение на правата си ЛГБТ общността има да извърви още много стъпки в своята политическа битка, заявява Вайсова. Целта на Прайда е да даде гласност на аспектите, в които ЛГБТ хората са ощетени. Миналата година са постигнати изменения в Наказателния кодекс. Действия предприети от омраза към различна сексуална ориентация вече могат да бъдат адресирани юридически. По отношение на фактическото съжителство и гей браковете все още няма позитивно движение в България, изтъква Вайсова.

Според социолога големият проблем у нас е липсата на политически ангажимент по отношение на ЛГБТ каузата. Усилията на гражданския сектор имат нужда от подкрепата на парламентарно представените политически сили.

Крайната десница бележи възход в Западна Европа. В старите европейски демократични държави мнение се опитват да наложат партии, които са негативно настроени както към правата на жените, така и към правата на ЛГБТ общността. Обикновено тези партии изразяват доста проблематични идеи по отношение на мигрантите и "зеления преход". Изненадващо е, че крайнодесните идеи биват припознати и подкрепени от поколението Z. 

"Мисля, че трябва много внимателно да изследваме причините за това явление. Няма съмнение, че сериозното представителство на крайната десница в ЕП ще рикошира и в България", заявява Вайсова.  

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12