Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традицията на моряшките песни оживява в спектакъл

Български музиканти вдигат платната на музикалния спектакъл "Sea Shanty – Моряшки песни"

Музикалният спектакъл "Sea Shanty – Моряшки песни" пресъздава една вълнуваща одисея, която се простира между морета и океани и разказва за богатата традиция на морските напеви от последните три века (наречени разговорно "шанти"). Новаторският проект включва и авторски композиции в духа на моряшките песни и развива феномена, превзел социалните мрежи през 2019 и 2020 година.

Кораба направляват музикантите Николай Димитров и Полина Петрова от "The Drive of Music" – композитори и аранжори. Екипът включва певци и инструменталисти от различни музикални поприща. Младата, зашеметяваща звезда на симфоничната сцена – Ана-Мария Крайчева, която ще добави изящен сопранов глас и мелодии на флейта. Съвсем в стила на тези моряшки традиции се вписва и бароковата флейта на Гергана Стоилова – професионален флейтист. Акомпаниментът е от Николай и Полина на акустична китара и контрабас. Ударните са от Майк Рам, а съставът от певци включва известния историк и философ Андрей Захариев, гръмогласните оперни певци Георги Бейков и Велислав Нинов, както и познатите на мюзикъл сцената Стефан Стаменов и Йоан Кръстев. Водещ на спектакъла е Симеон Германов – чиято брада, дрезгав глас и сини очи ще ви отведат моментално в бурното море.

В спектакъла са включени двайсет песни и инструментални композиции. Петнадесет от тях са внимателно подбрани "шанти" песни от стари извори – това са мелодии и думи, които действително са звучали на корабите преди сто и повече години. Освен тях, екипът представя няколко нови, авторски композиции, посветени на морето и живота на моряците.

"Искахме да дадем живот на старите песни и да покажем колко вълнуваща е тази морска традиция, но освен това да добавим и свой, съвременен почерк",казва Николай Димитров.

Автентичността на песните е плод на усърдно изследване на стила и досег до сборници на над сто години. Идеята е моряците да се представят като живи, интересни личности – приключенци със свои животи и съдби.

"Целта ни е да се отдалечим от стереотипите за моряка и да обърнем внимание на трудностите, приключенията, вълнуващите случки",споделя Полина Петрова.

Морското пътешествие започва на 21 юни от 20.00 часа в столичния клуб Singles и ще продължи в различни български градове през лятото.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47