На 6 юли плажът "Двореца" в Балчик – в миналото място за отдих на румънската кралица Мария, ще стане домакин на осмото издание на детския фестивал "Пясъчни творения”.
Участниците ще имат на разположение един час, за да сътворят най-красивото, на което са способни, от пясък и с дарове на морето, а жури от професионалисти в областта на културата и изкуството ще определи носителите на специалните награди.
Тазгодишното издание на "Пясъчни творения" се посвещава на стогодишнината от създаването на Двореца, която ще бъде отбелязана със специална изненада за участниците.
Организаторите очакват всеки, който иска да се включи, да си носи на плажа кофички и лопатки.
За повече подробности можете да посетите сайта на фестивала.
Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир " с Мартин Кръстев от Балчик, чиято е идеята за фестивала. Чуйте звуковия файл.
Фестивалът "Пясъчни творения" се провежда вече осем години – в град Балчик (2017-2021) и в "Албена" (2022). Целта е децата да създават прекрасни пясъчни чудеса, разкривайки таланта си, да покажат нови идеи и техники, и най-вече – да се позабавляват на брега на Черно море.
С всяка година интересът към фестивала се увеличава. В последното издание на фестивала през 2022 г., което се проведе в к.к. "Албена”, се включиха над 120 участници, като фестивалът имаше международен характер. Участваха както деца от България, така и чуждестранни туристи, почиващи в околността.
За седемте издания във фестивала са взели участие над 500 деца от цял свят.
От 2019 година фестивалът "Пясъчни творения" е включен в общонационалния културен календар на Министерството на културата, а през 2022 г. стана носител на първата специална награда за доброволческа мисия на Националното представителство на студентските съвети в инициативата "Мисия доброволец – (не)възможна", организирана Министерството на младежта и спорта.
Снимки – детски фестивал "Пясъчни творения"
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg