На 6 юли плажът "Двореца" в Балчик – в миналото място за отдих на румънската кралица Мария, ще стане домакин на осмото издание на детския фестивал "Пясъчни творения”.
Участниците ще имат на разположение един час, за да сътворят най-красивото, на което са способни, от пясък и с дарове на морето, а жури от професионалисти в областта на културата и изкуството ще определи носителите на специалните награди.
Тазгодишното издание на "Пясъчни творения" се посвещава на стогодишнината от създаването на Двореца, която ще бъде отбелязана със специална изненада за участниците.
Организаторите очакват всеки, който иска да се включи, да си носи на плажа кофички и лопатки.
За повече подробности можете да посетите сайта на фестивала.
Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир " с Мартин Кръстев от Балчик, чиято е идеята за фестивала. Чуйте звуковия файл.
Фестивалът "Пясъчни творения" се провежда вече осем години – в град Балчик (2017-2021) и в "Албена" (2022). Целта е децата да създават прекрасни пясъчни чудеса, разкривайки таланта си, да покажат нови идеи и техники, и най-вече – да се позабавляват на брега на Черно море.
С всяка година интересът към фестивала се увеличава. В последното издание на фестивала през 2022 г., което се проведе в к.к. "Албена”, се включиха над 120 участници, като фестивалът имаше международен характер. Участваха както деца от България, така и чуждестранни туристи, почиващи в околността.
За седемте издания във фестивала са взели участие над 500 деца от цял свят.
От 2019 година фестивалът "Пясъчни творения" е включен в общонационалния културен календар на Министерството на културата, а през 2022 г. стана носител на първата специална награда за доброволческа мисия на Националното представителство на студентските съвети в инициативата "Мисия доброволец – (не)възможна", организирана Министерството на младежта и спорта.
Снимки – детски фестивал "Пясъчни творения"
"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..
Зад " Бестиарий " на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..
Днес, 5 май, от 18:00 часа във Варна ще бъде открита изложба, посветена на 80-годишнината от рождението на художника Христо Господинов – Печката. Събитието ще се състои в "Галерия 33" в морския град и ще предложи на посетителите възможност да видят непоказвани досега произведения на автора, както и видеопрезентация с архивни снимки от личната..
Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" представя днес класическата комедия "Рейс" от Станислав Стратиев в зала "Любен Гройс" от 19 ч. Спектакълът е възстановен след дълга пауза от младия режисьор Бюрхан Керим. В ролите на обичаните персонажи влизат актьорите Димитър Димитров, Васил Читанов, Ива Караманчева, Венцислав Стоянов, Никола Орешков, Асен..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април. Изнесеното студио е..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg