Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Научен доклад: Черно море се нуждае от строго защитена зона

Мартин Томов: Има промени в екосистемата на Черно море след войната в Украйна

| обновено на 03.07.24 в 10:50
Снимка: БТА, архив

В предаването "Нашият ден" обсъждаме теми, свързани с екологията на лятото и нерешените проблеми по Българското Черноморие. Участници в предаването са Мартин Томов, координатор в екипа на "Грийнпийс" - България, и Борислав Борисов, създател на инициативата "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг".

В първия ден от юли "Грийнпийс" - България публикува доклад, създаден съвместно с учените от Института по океанология на БАН. Докладът подчертава критичната нужда от създаване на строго защитени морски зони в Черно море за ефективно опазване на морския живот.

Мартин Томов споделя своите виждания в "Нашият ден":

"Напоследък се занимаваме най-вече с Черно море. И аз, като всички хора, които се опитват да направят нещо в нашата държава, имам смесени чувства. Трудно е човек да се справя с постоянната несигурност, която е в нашата държава – какво правителство имаме например, какви теми ще се разискват. Известно време имаше зелени депутати в правителството, сега за първи път няма. Темата за екологията не присъства по никакъв начин в политическия живот на България.”

Томов подчертава важността на продължаването на борбата за опазването на природата, въпреки политическите предизвикателства.

"Употребата на пластмаса е нещо, което зависи от много държави. Това, което всеки от нас може да направи, е да не използва пластмасови уреди. Проблемът би могъл да бъде решен, ако спрат да се използват такива продукти за еднократна употреба", добавя Томов.

По време на предаването Томов коментира и казуса "Да запазим Корал", подчертавайки нуждата от защита на морето ни. Отменената заповед за защитената зона създава юридически и технически проблеми, но същевременно показва колко е важно да защитим Черно море от различни заплахи.

По неговите думи след войната в Украйна се наблюдават значителни промени в екосистемата на Черно море. Делфините променят поведението си, бягайки от военните действия на север. Много мъртви делфини са забелязани по българското и румънското Черноморие. Взривът на язовир "Каховка" доведе до силно замърсяване. Военните действия възпрепятстват работата на пречиствателните станции в Украйна поради атаки върху ключови екологични инфраструктури.

Томов коментира и проблема с отпадните води в България. "Замърсяването с отпадни води е голям проблем. Има много нерегламентирани тръби и места, на които се изливат всякакви отпадъчни води в морето. Затова е добре да мислим не само за морето, но и за брега."

Борислав Борисов, създател на инициативата "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг", също взе участие в разговора. Той подчерта, че Синеморец все още няма пречиствателна станция и всички отпадъчни води отиват директно в морето. В предаването той сподели и още от проблемите на курорта. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12