Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Иван Станчов
Снимка: БГНЕС

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов.

Мечева, съосновател на Асоциаацията на българските училища в чужбина, припознава като своя лична кауза утвърждаването на делото на Иван Станчов в паметта на бъдещите поколения. Големият български дипломат и политик е сред хората, защитили най-силно усилията на стотици учители зад граници, които работят за съхраняване на българското самосъзнание.

Създаването на двуезичното издание, посветено на Иван Станчев, е дълг на училището, заявява Мечева. В книжката са включени архиви, предоставени от Националния исторически музей. Разбира се, фондация "Карин дом", чийто съосновател и председател е Иван Станчов, също дава своя принос в изработката на брошурата. Делото е подкрепено от програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", в която българските училища зад граница се включват, за да представят нашата история по света, разказва Мечева. 

В днешно време подобни личности почти не се раждат, убедена е Мечева. Тя изтъква, че Станчов е обичал България по вдъхновяващ и увличащ начин. Бил е голям оптимист и е вярвал в бъдещето на страната ни – нещо, което всяко следващо поколение трябва да знае.

 "Тази книга заживя, преди да бъде отпечатана. Ние направихме презентация в българското посолство пред нашите гимназисти и ученици от Първа английска гимназия.", разказва Мечева и допълва, че книгата ще бъде представена и подарена по време Годишната конференция на Асоциацията на българите в чужбина, която предстои на 22 юли.

Мечева изразява своята благодарност към програма "Христо Ботев" за дългогодишното медийно сътрудничество. Предстои още една положителна изява, в която се включва и БНР, в лицето на програма "Христо Ботев" – актьорът Руси Чанев ще представи своята адаптация на "Под игото", съобщава Мечева.

Ние сме част от българската образователна система, заявява гостът и изтъква доброто сътрудничество на Асоциацията на българските училища в чужбина с МОН.  

Мечева завършва разговора с думите: "Хубаво е да има основа, да има корен. Смея да вярвам, че Асоциацията на българските училищата в чужбина е един здрав корен, който спомага да процъфтява градежът на това, което сме създали до този момент."

Повече по темата чуйте в звуковия файл:

Станчов беше външен министър на Република България в служебния кабинет на Ренета Инджова през периода 1994-1995 г., а преди това и посланик във Великобритания от 1991 г. Връчва на кралица Елизабет акредитивните си писма, облечен в посланическия костюм на дядо си – Димитър Станчов, също посланик във Великобритания (1908, 1922-1924г.), министър на външните работи (1906г.) и министър-председател на България (1907г.)
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53