Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Иван Станчов
Снимка: БГНЕС

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов.

Мечева, съосновател на Асоциаацията на българските училища в чужбина, припознава като своя лична кауза утвърждаването на делото на Иван Станчов в паметта на бъдещите поколения. Големият български дипломат и политик е сред хората, защитили най-силно усилията на стотици учители зад граници, които работят за съхраняване на българското самосъзнание.

Създаването на двуезичното издание, посветено на Иван Станчев, е дълг на училището, заявява Мечева. В книжката са включени архиви, предоставени от Националния исторически музей. Разбира се, фондация "Карин дом", чийто съосновател и председател е Иван Станчов, също дава своя принос в изработката на брошурата. Делото е подкрепено от програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", в която българските училища зад граница се включват, за да представят нашата история по света, разказва Мечева. 

В днешно време подобни личности почти не се раждат, убедена е Мечева. Тя изтъква, че Станчов е обичал България по вдъхновяващ и увличащ начин. Бил е голям оптимист и е вярвал в бъдещето на страната ни – нещо, което всяко следващо поколение трябва да знае.

 "Тази книга заживя, преди да бъде отпечатана. Ние направихме презентация в българското посолство пред нашите гимназисти и ученици от Първа английска гимназия.", разказва Мечева и допълва, че книгата ще бъде представена и подарена по време Годишната конференция на Асоциацията на българите в чужбина, която предстои на 22 юли.

Мечева изразява своята благодарност към програма "Христо Ботев" за дългогодишното медийно сътрудничество. Предстои още една положителна изява, в която се включва и БНР, в лицето на програма "Христо Ботев" – актьорът Руси Чанев ще представи своята адаптация на "Под игото", съобщава Мечева.

Ние сме част от българската образователна система, заявява гостът и изтъква доброто сътрудничество на Асоциацията на българските училища в чужбина с МОН.  

Мечева завършва разговора с думите: "Хубаво е да има основа, да има корен. Смея да вярвам, че Асоциацията на българските училищата в чужбина е един здрав корен, който спомага да процъфтява градежът на това, което сме създали до този момент."

Повече по темата чуйте в звуковия файл:

Станчов беше външен министър на Република България в служебния кабинет на Ренета Инджова през периода 1994-1995 г., а преди това и посланик във Великобритания от 1991 г. Връчва на кралица Елизабет акредитивните си писма, облечен в посланическия костюм на дядо си – Димитър Станчов, също посланик във Великобритания (1908, 1922-1924г.), министър на външните работи (1906г.) и министър-председател на България (1907г.)
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12