Над 300 участници от 8 държави пристигат в старопрестолния град за 26-ото издание на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново".
От 20 до 27 юли домакин на събитието отново ще бъде Летният театър на града. Участват състави от Китай, Кипър, Мексико, Грузия, Уругвай, Източен Тимор, Коморски острови и България. За първи път във фестивала има участници от Уругвай, Източен Тимор и Коморски острови, съобщи за "Артефир" президентът на фестивала Емил Павлов.
Група “Мбенингома“ от Коморски острови, Културна асоциация "Уеуику уехали“ от Дили, Фолклорен балет "Абориген“ от Канелонес, Уругвай, "Балет фолклорико дел Норте“ от град Сиудад Хуарес в мексиканския щат Чиуауа, Аджарският държавен академичен ансамбъл за музика и танци "Арсиани“ от Батуми, Грузия, Младежката танцова трупа към Театралната акaдемия на Шанхай, Асоциацията за фолклор към младежки център - Никозия пристигат за фестивала във Велико Търново.
Заедно с тях на сцената ще видим българските представители на тазгодишното издание на фестивала – Фолклорен ансамбъл "Търновче“ от Велико Търново, Фолклорен танцов ансамбъл "Балкан“ при Народно читалище "Цар Борис III – 1928“ - София и Ансамбъл "Бистрица“ при Народно читалище "Св. Цар Борис I – 1909” – Бистрица, чието ядро са Бистришките баби, провъзгласени от ЮНЕСКО за "Шедьовър на нематериалното културно наследство на човечеството“, фолклорен ансамбъл "Янтра“ от унгарската столица Будапеща, който от 20 години разпространява българската култура в чужбина и др.
Форумът е удостоен със статут "Фестивал на CIOFF”. По традиция е е с вход свободен, а тази година ще се проведе под надслов Will You Be There.
Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с Емил Павлов – президент на международния фолклорен фестивал "Велико Търново".
Снимка – Международен фолклорен фестивал "Велико Търново"
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година..
"Нашият ден" среща своите слушатели с певицата и актриса Мария Елена Инфантино. Тя е дъщеря на българското сопрано Райна Инфантино и на сициалианския тенор Луиджи Инфантино. Родена е в Италия, но живее между Ел Ей, Лондон, София и Рим. По повод 14 юли – Денят на Бастилията и национален празник на Франция – Инфантино изнесе в София концерт с..
Историческият музей в Павликени откри обновена, интерактивна експозиция, художествена галерия и обновени пространства за културни събития и работа с деца. В "Нашият ден" директорът на музея и на Античен керамичен център – Павликени Елена Христова разказва: "Този голям и хубав проект дойде от Министерството на културата по норвежката..
Във Велико Търново днес в ГАРАЖ Кристияна Митева представя своя самостоятелна изложба – "Където спомените за идеи отиват да умрат". Авторката ни предизвиква да се замислим дали носталгията по щастливите моменти ни прави склонни да се затрупаме с останки от тях? Колко минало можем да носим на гърба си всеки ден, ако не знаем как да го пуснем? Чуйте..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” – имерсивно сценично събитие, което съчетава съвременен танц с древни славянски митове, дълбоко свързани с природата. Проектът черпи вдъхновение от наследството на българската хореографка Марчела..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg