В Лисабон бяха открити Европейските игри за трансплантирани и диализирани. Спортистите се състезават в различни видове спорт – лека атлетика, тенис, тенис на маса, бадминтон, плуване... над 10 вида спорт. За първи път България участва със свой отбор.
Какви са възможностите за спортна изява на трансплантирани хора, от Европейските игри за трансплантирани - Лисабон, разказва Наталия Маева:
"Допълвам, че спортовете са 15. България се завръща след много години с голям отбор от 11 атлети. Днес е най-оспорваният турнир – този по бадминтон. От българската делегация участват 7 трансплантирани атлети. Две сме дами, останалите са мъже. Искам да ви разкажа за атмосферата – това е невероятен празник на победата на живота! Тук не сме събрани да печелим медали, а просто да видим как в Европа всички хора, които са преминали през различен вид трансплантация, показват радостта и своята благодарност към донорите, благодарение на които ние живеем"
Маева е категорична, че трансплантираните трябва задължително да се занимават със спорт, защото това е едно от основните изисквания да имат едно по-добро качество и да успеят да продължат втория си живот максимално. Според нея трябва да има програма – както за чакащите за трансплантация да има специална рехабилитазиционна програма, така и трансплантираните да имат организиран достъп до различни видове спорт, които да им помагат да живеят пълноценно.
Чуйте подробности от звуковия файл.
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята, завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg