Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остров Света Анастасия – където човек първо се моли

Разказва единственият "управител" на черноморски остров

Остров Света Анастасия
Снимка: Божидар Александров

Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров, управител на остров Света Анастасия.

Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на брега парченца от древното минало. Остров Света Анастасия има богата история, тъй като елинските колонизатори развиват търговията и корабоплаването в областта, разказва Димитров.

Говори се, че св. Андрей Първозвани е стъпвал на острова, а през Средновековието Антон Светослав връща тези земи, иззети от Византия, във владение на Второто българско царство. Във времето на Османската империя гръцката патриаршия строи манастири на всички острови, като метохът "Св. Иван" на остров Света Анастасия започва да развива богата търговска дейност и да посреща множество гости.

С напускането на гръцките духовници манастирът запада. В модерната история на България изоставеният остров три пъти е превръщан в затвор за болшевишки престъпници в периода 1923-1941 година.

Филмът на Рангел Вълчанов "На малкия остров" пресъздава случващото се на острова в този период. Знаменито е бягството на група затворници, което в социалистическо време героизира мястото.

Основни дарители на манастира са родоначалниците и строителите на Бургас, сред които хаджи Матей от Котел.  

70-те години животът на о. Света Анастасия е интересен и забавен. Обитателите палят агрегат, ходят голи, живеят в подобно на бедствено положение, но се чувстват свободни, по думите на Димитров. През 1973 година социалистическата власт решава да ознаменува 50-годишнината от бягството на затворниците и обявява острова за културен паметник от национално значение. По дъното на морето са прокарани ток и вода и два кораба започват да извършват круизи.

През 90-те години остров Света Анастасия отново запада до 2010 година, когато режисьорът Камен Калев прави филма "Островът" с участието на Летисия Каста. Снимачният екип прекарва три месеца на о. Света Анастасия, а премиерата на филма събужда ново любопитство към мястото. Община Бургас започва да обновява острова по Програмата за регионално развитие, поръчан е корабът "Анастасия" и потокът от посетители е възобновен.

"Да си управител на остров е приключение", заявява Димитров.  

Посетителите на остров Света Анастасия трябва да идват с нагласата, че на това място човек първо се моли, после се храни, казва управителят. Църквата е първият обект, който привлича вниманието на гостите, а на втория етаж в манастирската сграда се помещава музей с инсталации от звук и картина.

Ина Димитрова и Росен Желязков – хората, стоящи зад проекта на Кристо за плаващите кейове – даряват на острова подводен параклис, изработен от бетон, и статуя на св. Анастасия. Водолази, водени от инструктори, вече могат да се потопят в морските дълбини, където общуването с Бог продължава, споделя Димитров.

На остров Света Анастасия има магнитна аномалия, която създава приповдигнато настроение у хората, обяснява управителят. В лекарната на острова човек може да се излекува от лошото настроение и апатията, а домакините ще му предложат домашен студен чай от брани островни билки – салвия, риган, лайка и смокинови листа.

Остров Света Анастасия гостоприемно очаква посетители. По думите на Димитров месеците септември и октомври са най-очарователното време от годината.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15