Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата през лятото – кои са най-честите травми?

Снимка: БГНЕС

В ефира на Lege Artis д-р Стефан Церовски, травматолог и ортопед в Университетската болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев", сподели своите наблюдения относно увеличаването на травматизма през летния сезон.

Лятото е време, когато децата прекарват много време на открито, играейки и занимавайки се с различни спортове и активности. Това обаче води до различен вид травматизъм в сравнение със зимния сезон.

Според д-р Церовски най-честата патология при малките деца са мекотъканните травми на горните и долните крайници, които се получават при игра на открито, каране на тротинетки и велосипедизъм. В по-редки случаи се наблюдават дори травматични увреди на костите като фрактури.

Една от основните трудности при диагностицирането на травмите при децата е, че те могат да прикриват болката. Затова е особено важно родителите да наблюдават движенията на своите деца. При травми на долните крайници, първият симптом често е накуцване, което не намалява в продължение на два последователни дни. Д-р Церовски подчерта, че късно диагностицирана травма може да доведе до по-сериозно лечение и усложнения в бъдеще.

Основните грешки, които родителите допускат, са дългото забавяне за преглед на детето след травма. За диагностициране на травмите, най-често се използват рентген и ехограф. Според д-р Церовски рентгенографията в тази възраст не представлява сериозен риск за здравето на детето.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39