Катерина Тумбалова е носител на именната стипендия "Академик Ростислав Каишев" за "Постижения в овладяването на химията и химичните технологии". Тя е лауреат на фондация "Еврика" за учебната 2023/ 2024 година. Катерина е все още студентка във Факултета по химия и фармация на СУ, специалност "Екохимия", но вече две години работи и в Института по обща и неорганична химия. Тя е част от екипа на Лабораторията "Материали и процеси за опазване на околната среда", която се занимава със синтез на материали за обезвреждане на парникови газове.
Катерина разказва, че е била отлична ученичка по всичко, но особено много са ѝ вървели физиката, математиката и химията:
"В края на средното си образование, когато разглеждах какво да избера за бъдещето си обучение и работа, много ми хареса именно специалността "Екохимия"."
Катерина нарича себе си "човек на точните науки" и добавя: "Работата в областта на екологията е много важна, защото от това зависи и нашето здраве. Важни са въздухът, водата, почвата… и заради това мисля, че би било добре учениците, които обичат химията, да се ориентират към тази специалност. Човек трябва да разбира каква е важността от екологията, от здравето, за да му бъде интересна именно тази специалност и по-лесно следването."
Катерина обича да спортува, да се среща с приятели, да пътува. Когато я питам дали иска да остане и да се развива в България, ми отговора така: "Никога не съм имала амбицията да уча в чужбина. Винаги съм искала да имам възможността да пътувам, но не и да живея и да уча извън България, защото мисля, че у нас, ако човек има желание, може да има добро образование, но това зависи от самия него и амбициите му, но най-вече от възпитанието."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – личен архив
По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..
"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..
Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..
Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..
Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в..
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
Галерия "Астри" по неписана традиция представя новата изложба на художника Евгени Колев. Тя е назована лаконично "Живопис" и съдържа 21 картини, подредени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg