За първи път в България се излюпиха три розови фламинги в Атанасовското езеро край Бургас. Случи се навръх 44-годишнина от обявяването на езерото за поддържан резерват.
"Много по-дълга история има този факт. Всичко започна през миналата година, гнездата на птиците са големи, птиците показаха, че започват процес на гнездене, но за съжаление рано бе обявена тази новина през миналата година, имаше хора, които искаха да се снимат с розовото фламинго, и това се отрази негативно на процеса.
Тази година, когато нашите колеги от Дружеството за защита на птиците ни правят мониторинг на птиците в рамките на проекта ни "Лагуната на живота", тогава те видяха малките, които бяха в рамките на колонията, сформирана още през май месец, малките бяха вече излюпени, но ние запазихме новината до рождения ден на Атанасовско езеро, а малките да са укрепнали и да могат да летят", заяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Радостина Ценова от фондация "Биоразнообразие".
"Броят на птиците розово фламинго на територията на Атанасовското езеро непрекъснато се променя, това е вид, аз помня, още преди 20 години, когато се радвахме на единични екземпляри, през годините сме съобщавали, когато през 2019 година дойде първата голяма група от 159 птици, единични бройки, но тези птици избраха трайно езерото, от когато и броят им непрекъснато се променя или расте, като в момента има около 3000 броя птици в южната и северна част на езерото, като в края на миналата година преброените птици са 4170", разказва Ценова.
"Фламингото е птица, която прави колонии, като през последната година възрастните птици тук са 45, но нашето притеснение бе как тези птици ще съжителстват с наземно гнездещите тук като саблелклюна, рибарки и чайки, сподели в предаването Радостина Ценова.
Целия разговор между Ани Костова и Радостина Ценова от предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – фондация "Биоразнообразие"
"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..
Европейският съюз и политиката на Европейската комисия, свързана с безопасния за децата интернет, отдавна е намерила израз в различни директиви. Европейската стратегия за по-добър интернет за децата по същество е всеобхватен подход за гарантиране на защитата, уважението и овластяването на децата и младите хора онлайн. Със Закона за цифровите услуги бяха..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в Александровска болница доц. Жана Казанджиева. Диалогът в поредното издание "За здравето" протече на няколко нива с различни сюжети. Първо отделихме внимание на външните фактори, които влияят на..
Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg