Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радостина Ценова, фондация "Биоразнообразие":

В Атанасовско езеро се излюпиха за първи път розови фламинги

За първи път в България се излюпиха три розови фламинги в Атанасовското езеро край Бургас. Случи се навръх 44-годишнина от обявяването на езерото за поддържан резерват. 

"Много по-дълга история има този факт. Всичко започна през миналата година, гнездата на птиците са големи, птиците показаха, че започват процес на гнездене, но за съжаление рано бе обявена тази новина през миналата година, имаше хора, които искаха да се снимат с розовото фламинго, и това се отрази негативно на процеса. 

Тази година, когато нашите колеги от Дружеството за защита на птиците ни правят мониторинг на птиците в рамките на проекта ни "Лагуната на живота", тогава те видяха малките, които бяха в рамките на колонията, сформирана още през май месец, малките бяха вече излюпени, но ние запазихме новината до рождения ден на Атанасовско езеро, а малките да са укрепнали и да могат да летят", заяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Радостина Ценова от фондация "Биоразнообразие". 

"Броят на птиците розово фламинго на територията на Атанасовското езеро непрекъснато се променя, това е вид, аз помня, още преди 20 години, когато се радвахме на единични екземпляри, през годините сме съобщавали, когато през 2019 година дойде първата голяма група от 159 птици, единични бройки, но тези птици избраха трайно езерото, от когато и броят им непрекъснато се променя или расте, като в момента има около 3000 броя птици в южната и северна част на езерото, като в края на миналата година преброените птици са 4170", разказва Ценова.

"Фламингото е птица, която прави колонии, като през последната година възрастните птици тук са 45, но нашето притеснение бе как тези птици ще съжителстват с наземно гнездещите тук като саблелклюна, рибарки и чайки, сподели в предаването Радостина Ценова.

Целия разговор между Ани Костова и Радостина Ценова от предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – фондация "Биоразнообразие"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27