Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно събитие в България. Събитието обхваща множество дисциплини – театър, музика, поезия и проза, кино, балет, пластични изкуства, архитектура, както и детски програми и спектакли.

Тазгодишното издание на фестивала се провежда от 28 август до 7 септември и събира едни от най-обичаните български артисти. В ефира на предаването "Нашият ден" по Българското национално радио, директно от "Аполония", се включи Светлозар Желев, който сподели своите впечатления. 

"Аполония" винаги е била нещо повече от обикновен празник или фестивал – това е едно уникално преживяване, което събира хора от целия свят, които специално идват в България, за да станат част от него. Този фестивал е най-големият празник на всички изкуства в България", сподели Желев.

Желев също така разказа за откриването на изложбите в рамките на фестивала, включително тези на известните художници Павел Койчев, Греди Асса, фотографа Асен Шопов и дипломантите на Националната художествена академия. Официалното откриване на "Аполония" беше ознаменувано със спектакъл на Симфоничния оркестър на Българското национално радио.

Едно от най-очакваните събития за Желев е откриването на литературната "Аполония" и нейната богата програма. Фестивалът отбелязва и 125-годишнината от създаването на Българската телеграфна агенция.

В програмата на "Аполония" са включени и други важни събития, като постановката "Неделя вечер" на режисьорката Бина Харалампиева и концерт в чест на 125-годишнината от рождението на композитора Панчо Владигеров, на който ще свирят четирима негови внуци, пристигащи от различни държави.

Филмовата "Аполония" ще бъде открита с филма "Уроците на Блага", а музикалната програма ще бъде озвучена от Стефан Вълдобрев и "Обичайните заподозрени" с тяхната най-нова продукция "Удивителни Въпросителни?".

Според Желев едно от най-значимите събития на фестивала е премиерата на новата книга на Георги Господинов – "Градинарят и смъртта". 

"През тези 40 години наистина се формира общност – не само сред музикантите, поетите и писателите, но и сред публиката. За много хора това събитие се превърна в нещо дългоочаквано. Атмосферата на фестивала създава уникално усещане у всички присъстващи. "Аполония" е светлина, тя е като фар в тъмнината", каза в края на разговора той. 

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС и личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39