Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български младежи задават въпроси на тайконавтите

До 30-и септември се събират въпроси на български ученици и студенти, на възраст от 8 до 22 години за предстоящия "Разговор с тайконавти". Въпросите трябва да са свързани с космическите изследвания и научни открития, и могат да бъдат задавани на български, китайски или английски език. Експерти от БАН и представители на Китайското посолство ще изберат 15 въпроса. Тези въпроси ще бъдат изпратени до Китайската космическа станция, а тайконавтите ще отговорят на тях чрез видео по време на специално събитие в края на ноември в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН.

"Тайконавтите са китайските астронавти, които и в момента пътуват в близкия космос. Учудващо, че точно през летните месеци, когато младите хора са в почивка, има огромен интерес и вече събрахме над 50 въпроса. Това показва, че българските деца са будни, любознателни и ги интересуват различни теми. 

Много от въпросите са и философски, например, ако религиозен човек отиде в Космоса, как ще се променят неговите възгледи? Има и въпроси като – как се адаптирате в Космоса, как спите... Има въпроси от различно естество – какво се наблюдава от космическата станция", разказва в предаването "Следобед за любопитните" доц. Симеон Асеновски от Института по космически изследвания на БАН. 

доц. Симеон Асеновски

На 400 километра надморска височина се намира Международната космическа станция, уточнява експертът. На същото разстояние, допълва той, се намира и Китайската космическа станция, където и в момента има тайконавти, които работят и изпращат интересни материали тук на Земята. 

Целта на българските специалисти от Института по космически изследвания е да популяризират това, което китайците правят в тази област. Китайската космическа агенция се опитва да привлече партньори, с които да работи по определени проекти съвместно, а българските специалисти се подготвят за това.

Експерти от БАН и представители на Китайското посолство ще изберат 15 въпроса. Организаторите ще поканят авторите на тези 15 въпроса да запишат видео, в което ще зададат своите въпроси на тайконавтите. Тези въпроси ще бъдат изпратени до Китайската космическа станция, а тайконавтите ще отговорят на тях чрез видео по време на специално събитие в края на ноември в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН, уточнява доц. Симеон Асеновски. Всички участници, които са задали въпроси, допълва той, ще имат възможност да бъдат поканени на събитието, а 15-те участници, чиито въпроси са избрани, ще получат награди.

Целия разговор на Ани Костова с доц. Симеон Асеновски от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Институт по космически изследвания на БАН
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39

Познатият и непознат Алберт Коен

За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..

публикувано на 12.02.25 в 13:15
Доц. д-р Росен Люцканов

Ръководството за справяне със стреса на Робърт Саполски

"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..

публикувано на 11.02.25 в 12:14