Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Златна роза" 2024 – разнообразие от кинотеми на 42-рия Фестивал на българския игрален филм

От 19 до 26 септември Варна отново е дом на най-новите български игрални филми

Снимка: БТА

42-рият Фестивал на българския филм представя пред родната публика във Фестивалния и конгресен център в морската ни столица най-новата българска кинематография – близо 60 филма. 15 пълнометражни, 20 късометражни и 5 сериала влизат в основната конкурсна програма. Това са премиерните и произведени след последния фестивал през 2023 година: "Триумф","Безветрие", "Сватба", "Без крила", "Преди да забравя", "Не затваряй очи", "Клас 90"‚ Заведи ме вкъщи", "Клопка", също и копродукциите "Гражданинът светец", "Отдалечаване", "Краят на реката", както и вече познатия от разпространението си в кината"Защото обичам лошото време". Селекцията обещава голямо разнообразие от теми, жанрове, форми, стилове и тенденции и авторски почерци. Самият фестивал предлага още дискусии, книги, инициативи за млади творци и прожекции на открито.

След като беше открит с червен килим и историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи", фестивалът пое и към своята основна задача – да събира хората, които обичат киното, хората, които правят филмите, и хората, които подхождат към тях с критично око, но с отворени сърца. За втора поредна година "Златна роза" предлага епизоди от утвърдили се през последната година сериали и очаквани такива. С това фестивалът продължава да следва тенденцията, застъпена в световните кинофестивали.

За първи път тази година ще бъде присъдена специална "Награда на Филмаутор за млади автори до 35 години". Тя има за цел да отличи и насърчи младите автори и да подчертае нуждата от градивна колаборация в създаването на аудиовизуални произведения. Към младите е насочено и изданието на "Предизвикателството" – формат, който цели да ангажира амбициозните творци, като им предостави платформа за изява и съревнование. Участниците ще бъдат предизвикани да създадат кратък филм на зададена тема в рамките на определено време. Най-добрите продукции ще бъдат оценявани от жури, съставено от утвърдени професионалисти.

Част от съпътстващата програма е и форумът "Кино за учащи". Инициативата на "Арте Урбана Колектив" цели да предизвика критичната мисъл в учениците, да ги провокира и да им предостави знания за различните аспекти в киноизкуството. Затова и в рамките на форума, включен в фестивала "Златна роза", те ще могат да съпреживеят специализирани прожекции и дискусии, внимателно подбрани именно за тях.

42-рата "Златна роза" си поставя за задача да предизвика публиката и още повече да я ангажира, затова тази година ще я изкара и от киносалона. Един от поводите е Pop-Up-Cineplex, който ще се ще се проведе в модерни пространства извън ФКЦ, а именно – Bookstore и ReBonkers. Инициативата, посветена на киното на 90-те, включва филми като "Парчета любов", "Аз, графинята", "Закъсняло пълнолуние", "Тишина" и "Бягащи кучета" с коментари на живо.

С това "Златна роза" за пореден път доказва, че има отношение към филмите, които са поставили основите на всичко, което днес познаваме като българско кино. Неслучайно с ретроспективна кинопанорама 42-рият Фестивал на българския игрален филм отдаде почит към едно от големите именна в българското кино – актрисата Цветана Манева, която тази година отбелязва своя 80-годишен юбилей. Програмата представи и специална прожекция на "Последната дума". Филмът на Бинка Желязкова печели Първа награда и награда за операторско майсторство на фестивала през 1973 година. Прожекцията му е част от програмата "Открити хоризонти", която включва голяма част от съпътстващите събития.

Дискусиите, които ще привлекат вниманието на творците и любителите на киното, и тази подсказват фокуса в киното на "Златна роза" – стремеж да бъде в крак с времето и публиката си.

В рамките на фестивалните дни ще се говори за: мястото на източноевропейското кино на големите фестивали; антифашизмът в киното, като акцентът е поставен върху България и Полша; ще има и пътеводител на локалните таланти на световния пазар.

Петър Тодоров, изпълнителният директор на Националния филмов център – агенцията, която прави фестивала на българския игрален филм възможен, разказва за срещата на киното с неговата публика и шанса зрителят да си даде сметка къде точно се намира българската идея за изкуството ни на широк на екран, за търсенията и развитието на киното ни и за нуждата от подкрепа на младите творци.

Чуйте го в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Бутусов

Юрий Бутусов ще бъде главен режисьор на Плевенския театър

От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..

публикувано на 23.12.24 в 17:48
Мирослав Дачев (вляво) и Емил Янев

Образът и словото – по следите на знаците

В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..

публикувано на 23.12.24 в 16:45

Предизвикателствата на алтернативното пространство ReBonkers

Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...

публикувано на 23.12.24 в 15:45
Маргарита Доровска

120 години от рождението на Стоян Венев - изложба в Музея на хумора и сатирата в Габрово

С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..

публикувано на 23.12.24 в 13:25

Фед ле Гранд в клуб FOMO на 25 декември

"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята  изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година.  Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..

публикувано на 23.12.24 в 12:38