Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни
Снимка: личен архив

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art. Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на ранените войници да работят, защо се връща все още на фронта и как руската пропаганда пречи за правилното тълкуване на ситуацията в Украйна.

"Когато руснаците окупираха Ирпин през 2022 г., стреляха срещу тази фабрика за обработка на дърво с артилерия. Моят приятел Виталий е бил вътре във фабриката, когато обстрелите са започнали и се е опитвал да я отбранява, защото беше неговата фабрика. Останал в нея до последно, докато го раниха толкова тежко, че едва беше спасен, след десетки операции. Коремът му прилича на грозна бродерия с груби синьо-лилави цветове. Но се оправи. Той е кораво момче!

Сега с Виталий се опитваме да възстановим фабриката. Едва ли ще успеем да съберем достатъчно пари, за да я ремонтираме цялата, защото голяма част от стените и основите ѝ бяха опожарени и не са стабилни. Трябва я съборим до основи и да я построим наново, но това ще е много по-нататък. Другото крило обаче успяхме да го поправим.

Двамата с Василий решихме да я превърнем в място, където наши ветерани от тази война да идват и да работят нещо, което ще им донесе спокойствие, докато се възстановяват и психически, и физически.  

Правим стъклен чаши, кани и бутилки, както и ножове, в които вграждаме по един куршум. Продаваме ги и изпращаме парите на нашите момчета на фронта.

Кръстихме фабриката Bat Art.  

В момента тук работят десет мъже и една жена ветерани, но не се задържат много, защото който се възстанови, веднага се връща на фронта като доброволец. Те имат право да останат в цивилния живот, но избират да се върнат обратно да воюват.  

Аз също бях тежко ранен. Когато започна пълномащабната война през 2022-ра, веднага се явих на служба. Воювах на няколко места. След това ме раниха тежко и дойдох в Ирпин за лечение. Тогава ми хрумна идеята за фабриката, с която можем да помагаме на нашите ветерани. Защото разбрах колко е важно, когато си ранен и отчаян, дори без надежда, че ще проходиш отново или че ще можеш да живееш както преди, да има нещо, което да те връща към живота, да се чувстваш полезен, да се убедиш, че можеш да работиш отново. Това е много важен психологически стимул за всеки тежко ранен наш войник. И те идват тук и се възстановяват.

Самият аз на всеки два-три месеца обаче се връщам на първа линия на фронта, въпреки че бях тежко ранен. Не може да е другояче. Въобще не си задавам въпроса да отида ли на фронта или не, защото знам, че ако не го направя, ако всички не го правят, ние просто няма да сме живи. Украйна няма да я има като нация и страна.

Не ме разбирайте погрешно, аз не харесвам войната, не искам да има война, но трябва да отида и да се сражавам. Просто трябва. Това е моята страна, моята земя, аз обичам свободата и искам страната ми да е свободна.

Искам да ви кажа, че ние допускахме, че ще бъдем нападнати още през октомври 2021 г. и започнахме да се подготвяме за война, но Украйна беше лишена от оръжия, защото никой на Запад сякаш не вярваше истински, че Русия ще ни нападне. Гаранции разни ни даваха… Затова и нямахме оръжия.

Сега, почти три години по-късно, когато Русия завзема наши територии и оръжията не ни достигат, за да я защитим, Западът отново се чуди дали да ни даде оръжия, колко да са те, къде можем да ги използваме. Ще ви кажа, нека само един от тези чиновници да отиде в Домбас, например, и да види за какво става дума на фронта. Да види как са въоръжени руснаците и как ние. Да види десетките жертви, осакатените ни момчета и момичета и да прецени тази война има ли я наистина и колко е сериозна тя.

За съжаление руското влияние и пропаганда пречат на трезвата оценка за ситуацията ни както на Западните чиновници, така и на много украинци, преди да бъдем нападнати. Украинците обаче разбраха какво е руската пропаганда, когато Русия нахлу в територията ни и руснаците започнаха да избиват и изнасилват децата ни и майките ни. Всеки ден има обстрелван украински град и загиват невинни хора. Вие го виждате, защото сте тук, а къде са чиновниците от Европа и САЩ? Те ни казват от топлите си, безопасни местенца, че трябва да спазваме ограничения, за да използваме оръжията, които ни дават. Как ви се струва това? Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия.

Знаете ли, аз дори не изпитвам гняв. Дори и да видя врага си в очите, не изпитвам нищо. Знам, че просто трябва да го убия, без никаква емоция. Емоциите и мислите пречат да си свършиш работата, защото това е професионалното – да не мислиш, а да действаш. Нямам съмнения, че съм прав в това, което върша, защото аз съм си вкъщи, в Украйна, а те са дошли тук и искат да ми я отнемат. Какво имам да мисля. Това е. Просто война.

Е, някои хора си мислят, че войната е само да стреляш, но всъщност ти през цялото време копаеш. Много копаеш, постоянно копаеш, е, или тичаш... Чак после стреляш…

Но войната е много страшно нещо. Дано на Европа никога не ѝ се наложи да преживее това, което ние в Украйна преживяваме всеки ден."


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30