Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Снимка: Асоциация Родители

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и плодотворно общуване, а понякога – на напрежение, недоверие и неуспех.

На какво се дължат различните подходи и какво трябва да знаят хората, на които поверяваме децата си. На какво трябва да обърнат внимание при различните възрасти и етапи от образованието. Има ли общи и задължителни условия за успешно начало на взаимодействието с учениците. В рубриката "Всичко за образованието" се допитваме до познанията и опита на Виктория Костадинова – училищна психоложка, в момента учителка по български език и литература в СУ "Д-р Петър Берон" в Червен Бряг.

"Колкото по-автентични и добронамерени сме, колкото по нормативно сме подготвени, толкова по имаме гаранция, че общуването ще бъде балансирано и ще е значещо, ще е работещо във всички посоки… Не бива да забравяме, че в училищната среда всъщност човешкият фактор е водещият, той е най-важният ресурс на фона на всички материални придобивки и други благосъстояния, които ние създаваме", казва Костадинова.

Още един фактор, който съвременните учители задължително трябва да имат предвид е, че "…социалната среда при подрастващите в голяма част от случаите е изключително стресираща и училищната среда е тази приемащата, алтернативната на социалната дисхармония… Препоръчвам… и самите родители, а и ние, педагозите и психолозите, работещи в училище, все пак да сме наясно, че академичният успех сам по себе си, ако не е съпроводен с грижа за здравето, включително и психичното, всъщност не създава благоденствие, не създава благосъстояние и не гради, а по-скоро действа разрушително."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Бисерка Йовчева: Медиите да не отразяват моя успех – той не е важен, а успехът на децата!

Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...

публикувано на 30.10.24 в 14:30
Д-р Валери Цеков

От иновациите в медицината до изкуствения интелект

Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост основни сюжети: науката и практиката в помощ на лекарите, новите технологии, иновациите в хирургията, ортопедията и образната диагностика. В последните години нашата медицинска общност по никакъв..

публикувано на 29.10.24 в 17:10
Честване по случай Деня на бесарабските българи в градската градина гр. Одеса, Украйна.

Бесарабските българи в България днес

"Кръвта вода не става" – тази стара мъдрост в различни варианти се среща в устния фолклор на почти всички народи. За нас – българите, тя ще рече, че независимо от причините за преселванията, независимо от разстоянията и континентите, българите си остават българи запазвайки вярата, традициите и обичаите си. В края на 18 век, след войната между..

публикувано на 29.10.24 в 14:37