Арчар е най-голямото село в област Видин, с население от около 2700 души. То има двойно повече жители, отколкото общинския му център град Димово. Селото е разположено по поречието на река Дунав между градовете Видин и Лом.
Населеното място е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Създадено е през II век като постоянна станция на римската дунавска флотилия. От античния град започвал важен път през Ниш за Адриатика. Рациария е била главен град на провинция Крайбрежна Дакия. Съществувала е до 586 година, след което е разрушена.
През 1986 година в развалините на жилищна постройка, българо-италиански екип археолози открива съкровище от златни накити – пръстени, игла за коса, чифт обеци с тюркоази и перли, гривна, две огърлици. Изследванията показали, че накитите са изработвани през различно време и по тях може да се съди за развитието на златарското изкуство в римските провинции от III до V век.
През 1832 г. в селото е открито килийно училище, а през 1898 г. е учредено читалище.
Днес в Арчар няма изоставени и пустеещи къщи, обновен е центъра на селото, изгражда се пешеходна алея с пейки за отдих, с осветление, засадени цветя и поставени артефакти от древна Рациария. Ремонтирани са всички обществени сгради – църква „Успение Богородично“, кметството, училището и читалището. Изградена е и детска площадка.
Още за миналото и настоящето на селото – в звуковия файл.
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg