В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания, майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова, представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите да съдействат на хората, които се сблъскват с препятствия в заобикалящата ги среда.
В интервюто си за предаването тя споделя: "Кампанията е одобрена и финансирана от Агенцията за хора с увреждания. Много е важно хората с увреждания да бъдат приети в нашето общество и да бъдат включени в нашия живот."
Христова обяснява, че кампанията е придружена от специални илюстрации, които целят да онагледят предизвикателствата, с които се сблъскват хората с увреждания в ежедневието си. "В продължение на няколко месеца художник изработи много хубави илюстрации, с които да покажем нагледно какви затруднения изпитват хората с увреждания, когато излизат извън дома си."
Тя подчертава, че тези затруднения не са характерни само за хората с увреждания, но и за всички, които временно са неработоспособни. "Едната от нашите илюстрации е на момче с гипсиран крак и патерици. Това е ситуация, в която може да изпадне всеки от нас по всяко време", казва Христова.
Също така тя обръща внимание на трудностите, които изпитват майките с бебешки колички и възрастните хора: "Същото се отнася и за хората с бебешки колички, които изпитват затруднения при разходка. Това важи и за възрастните хора."
Накрая Христова акцентира върху важността на внимателното отношение към хората с увреждания: "Важно е например, когато видим човек със слухово увреждане, да му се говори бавно и отчетливо, обърнете внимание на човека на гишето, че човекът е нечуващ".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg