Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Романтичните измами – съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи

Лидия Загорова (вдясно) и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Какви са съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи?

Проблемът с романтичните измами, който е в световен мащаб, засяга и България. Поводът е 3 октомври – Световният ден за превенция на романтичните измами, учреден в САЩ миналата година.

Гост на "Законът и Темида" е Лидия Загорова – психолог, експерт по романтични измами, директор на ЕКПАТ България – фондация "Пренебрегнати деца и жени". Става популярна с книгите "Цветята на нощта" и "Романтичните измами онлайн". През ноември предстои да излезе следващата ѝ книга. Загорова се завърна скоро от европейска среща на ЕКПАТ във Виена о проблемите на детската сексуална експлоатация и сексуалните злоупотреби онлайн, на която експертите отчитат, че днешните деца са изправени пред огромни предизвикателства и опасности онлайн.

"Срещата беше организирана от ЕКПАТ Интернешънъл – над 25 страни от Европа. Споделихме опит по проблемите – какво е развитието на детските девиации, какви са предизвикателствата, идващи от интернет, спрямо децата, как се справят техните родители и учители... въобще заплахи за всички деца в риск, включително и в България." 

Последните статистики са страшни като мащаб: "Те отразяват само част от истината – и то само на базата на получените сигнали от мъже, жени – жертви на романтични измами и други киберпрестъпления. Към ФБР има Център за жалби за интернет престъпления  и към него има линк за сигнали. В тяхната компетенция е да се осъществи разследване, разкритие... 

За Доклада на ФБР от 2023 г. – получени са сигнали от 19 021 жертви на романтични измами, загуби от повече от 6 млн. долара. Да не говорим за нефинансовите щети... Огромен бум има на криптоизмамите – та на първите места в измамите

Друга голяма статистика – на Федералната търговска комисия: Там цифрите са още по-стряскащи. Според тях близо 70 000 потребители са сигнализирали за романтични измами, а финансовите загуби са достигнали до 1,3 млн. долара. Огромни загуби, които претърпяват гражданите, но и икономиките. 

Полицията на Лондон има звено за противодействие на киберизмамите – те отчитат, че за 2023 г. са регистрирани приблизително 8800 жертви на романтични измами, загуби за 94,7 млн. лири."

Наши статистики. Септември месец 2024 г. на форума Global Cyber Security Summit 2024 от ГДБОП, Дирекция "Киберсигурност", беше изнесено: Над 80 български компании са подали сигнали от началото на годината, че са пострадали от киберизмами със сменен IBAN. Претърпените загуби от тях са над 12 млн. евро! От ГДБОП уточняват, че проблемът от нигерийски организирани престъпни групи, които от години са специализирани в измами със сменен IBAN. Най-големият проблем, според ГДБОП, са инвестиционните измами, друг проблем, свързан с киберизмамите, са романтичните измами. 

Какво представляват романтичните измами, кои са най-често срещаните схеми – чуйте цялото интервю с Лидия Загорова в звуковия файл.

Снимка – БНР



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51