"Стендовият моделизъм от хоби в света се е превърнал в бизнес. Моят моделизъм е хартиен, но има различни видове моделизъм. Фигури се изработват от дърво, пластмаса и други материали. От ученическите години се занимавам с това, като първата машина, направена от мен от хартия, беше багерче. Баща ми работеше на камион и аз, като момче, бях впечатлен от машините", сподели в предаването "Следобед за любопитните Петър Нанев.
През годините на Covid-19 пандемията, когато разполага с повече свободно време, Нанев се свързва с хора от целия свят, които споделят същото хоби. По този начин натрупва технически познания и умения в изработването на различни модели от хартия – основно машини.
Хартиеният моделизъм е сред най-трудните, казва Нанев и допълва, че самото хоби действа терапевтично на хората, които го упражняват.
В три града у нас се провеждат конкурси и изложби по стендов моделизъм – Варна, Велико Търново и София. На тези изложения се представят модели, изработени от различни материали.
На 12 и 13 октомври в София ще се проведе изложение на експонати на стендовия моделизъм, като се очакват участници от цял свят. Целта на това изложение е да насърчи младите хора да се занимават с моделизъм – нещо, което изисква предварителна подготовка, четене на техническа литература и много търпение, но пък е прекрасно занимание, по думите на Нанев.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..
Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е..
Роденият в Германия композитор Георг Фридрих Хендел е сред най-популярните личности от артистичния свят на Лондон от началото на 18 век. Неговата опера..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg